Ziemniaki niewątpliwie odgrywają bardzo ważną rolę w polskiej kuchni. Bez nich nie powstaną popularne w naszym kraju potrawy, takie jak placki ziemniaczane, frytki, kopytka czy kluski śląskie. Ponadto gotowane ziemniaki świetnie uzupełniają tradycyjny obiad – stanowią doskonały dodatek do różnych kotletów i surówek. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że występują różne typy kulinarne tych warzyw, a każdy rodzaj sprawdza się do innego zastosowania. 

Typy kulinarne ziemniaków

Wyróżniamy trzy podstawowe typy ziemniaków. Ta klasyfikacja umożliwia dobór odpowiedniej odmiany do przygotowywanego dania. Informację o tym, do którego rodzaju należą dane warzywa, znajdziemy na opakowaniu. Warto zwracać na to uwagę, gdyż nasz wybór będzie przekładał się na jakość samej potrawy. Podziału dokonuje się bowiem pod względem zawartości suchej masy i skrobi w bulwie. Ziemniaki typu A nazywane są sałatkowymi – można więc z tego wywnioskować, że najlepiej sprawdzają się one do sałatek. Wszystko za sprawą zwartej struktury, która ułatwia krojenie. Dodatkowo ziemniaki te się nie rozgotowują. Do typu A zaliczamy odmiany takie jak Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Impala, Nicola czy Viviana.  

Dużą popularnością cieszą się ziemniaki typu B. Określane są jako ogólnoużytkowe. To najbardziej uniwersalny rodzaj – można wykorzystać go zarówno do sałatek i zup, jak i do kopytek czy jako wspomniany dodatek do obiadu. Obejmuje takie odmiany jak Arielle, Asterix, Bellarosa, Cyprian czy Ingrid. Istnieje jeszcze typ C czyli mączysty. Ziemniaki te mają suchy miąższ, przez co doskonale sprawdzają się do przyrządzania frytek lub placków ziemniaczanych. Do tego typu należą odmiany m.in.: Bryza, Gracja, Gustaw, Justa, Legenda. Wszystkie rodzaje ziemniaków znajdziemy w ofercie hurtowni Holstar. Wybór odpowiedniego produktu pozwoli nam przygotować dania o idealnej konsystencji i zachwycającym smaku. Warto wspomnieć jednak o tym, że na rynku dostępne są też pośrednie typy – głównie AB i CB. 

Wybór dobrych ziemniaków

Przy zakupie ziemniaków warto zwrócić uwagę nie tylko na typ. Istnieje kilka czynników, które mogą nam wiele powiedzieć o jakości tych warzyw. Mowa tu przykładowo o wyglądzie bulw – skórka musi być gładka, nie powinny znaleźć się na niej żadne uszkodzenia. Jeśli jest ona zbyt ciemna i szorstka, to może to świadczyć o przenawożeniu ziemniaków. Unikajmy też kiełkujących produktów – nie wpływają one pozytywnie na zdrowie. Ponadto trzeba uwzględnić zastosowanie tych warzyw. Jeśli na przykład planujemy przygotować placki ziemniaczane, to warto wybrać starsze ziemniaki – młode zawierają dość dużo wody, przez co nie będą odpowiednie do tego dania.