Mięso to zwierzęce mięśnie szkieletowe, tkanki łączne i tłuszczowe nadające się do spożycia po odpowiednim przygotowaniu. Zawierają pewne wartości odżywcze dobrze przyswajane przez ludzki organizm. To białko, kolagen, aminokwasy, witaminy z grupy B oraz cynk, magnez, żelazo, wapń, sód, potas, fosfor, miedź. Sprzedażą mięsa wysokiej jakości zajmuje się Sklep Dziesięć Deko. Sprawdź, jakie odmiany oferuje.

Nie tylko mięso z kurczaka

Dziesięć Deko to firma działająca od 2000 roku a jej właścicielką jest Monika Kamińska-Dróżdż. Ten mieszczący się w Warszawie sklep zajmuje się sprzedażą mięsa ekologicznego. Dostarcza klientom drób mający wysoką zawartość białka przy niskiej tłuszczu oraz cholesterolu. W tym pawilonie można nabyć:

  • kruche mięso z kurczaka,

  • dość kaloryczne mięso z kaczki,

  • smaczne mięso z gęsi.

Czym odznacza się świeże mięso drobiowe dostępne w przedstawianym sklepie? Jest pozyskiwane ze zwierząt rosnących w naturalnym tempie bez stosowanie hormonów wzrostu. Ponadto kurczaki, kaczki i gęsi mają zapewnioną odpowiednią przestrzeń do życia i nie są poddawana antybiotykoterapii. To oczywiście jeszcze nie koniec oferty.

Cenione czerwone mięso

Drób ekologiczny cieszy się coraz większym powodzeniem wśród klientów. Konsumenci doceniają też inne odmiany mięsa pochodzące z certyfikowanych hodowli. W Sklepie Dziesięć Deko, sprzedającym też wędliny, dostępna jest wysokiej jakości wołowina jak również cielęcina i jagnięcina. Warto dowiedzieć się więcej tych produktach. Świeża wołowina jest pozyskiwana z bydła powyżej 6 miesiąca życia. To mięso nadaje się do pieczenia, grillowania, smażenia, duszenia i gotowania. Trzeba też dodać, że jest zdrowsze od wieprzowiny. Najpopularniejsze rodzaje wołowiny to karkówka, polędwica, antrykot i rozbratel. Z produktów dostępnych w warszawskim sklepie mogą powstać smaczne zrazy, filety, steki czy rumsztyki.

Mięsa drobiowe i wołowe często trafiają na stoły w polskich domach. Natomiast kolejne odmiany są rzadziej spożywane, choć zasługują na uznanie. Pierwszą z nich jest świeża cielęcina otrzymywana z krów należących do ras mlecznych w wieku od 2 tygodni do 6 miesięcy. O kolejnym produkcie opowiada pracownik Sklepu Dziesięć Deko:

- Zajmujemy się sprzedażą świeżej jagnięciny. Jest to mięso pozyskiwane z młodych owiec i baranów w wieku poniżej 12 miesięcy. Za najlepsze uznawane są mięśnie zwierząt 6-cio tygodniowych.

Warszawska firma, sprzedająca też wyroby garmażeryjne, ma bogatą ofertę. Dostępne w nim cielęcina i jagnięcina to delikatne i niskokaloryczne mięsa. Warto, zatem odwiedzić sklep Dziesięć Deko.