Naturalne mleko pszczele ma konsystencję lejącego miodu lub galaretki o jasnym kolorze. Mówi się, że jest mniej słodkie od miodu, jednak smak mleczka pszczelego może się różnić i jest zależny od wielu warunków. Mleko pszczele to wydzielina z gruczołów gardzielowych młodych pszczół robotnic. Sprawdź, jakie ma właściwości i gdzie można je kupić.

Pozyskiwanie i charakterystyka mleka pszczelego

Mleko pszczele służy do karmienia larw pszczół i trutni przez pierwsze 3 dni życia. Jednak bardzo ciekawe jest to, że królowa pszczół żywi się mlekiem przez całe życie. Niektóre z nich dożywają nawet 3−5 lat, podczas gdy przeciętna pszczoła żyje od 4 do 6 tygodni latem i do 6 miesięcy zimą. Trudno o lepszy dowód niesamowitych właściwości odżywczych mleka pszczelego, które poza wodą składa się z białka, lipidów, węglowodanów i związków mineralnych. Okazuje się więc, że wraz z mlekiem pszczelim człowiek może dostarczyć swojemu organizmowi aż 150 różnych substancji aktywnych, takich jak witaminy C, D, E oraz z grupy B, wapń, miedź, żelazo, fosfor, krzem, białka i aminokwasy. Pracownicy Pasieki na Prerii pozyskują mleko pszczele samodzielnie przez całe lato, począwszy od maja.

Dlaczego warto spożywać mleko pszczele?

Mleko pszczele często jest stosowane przez osoby, które chcą zwiększyć swą sprawność fizyczną, poprawić kondycję lub działanie układu immunologicznego. Dzieje się tak, ponieważ mleko pszczele ma silne właściwości odżywcze. Specjaliści z Pasieki na Prerii wskazują przede wszystkim na to, że mleko pszczele:

  • działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie,

  • wspomaga regulację ciśnienia krwi i poprawia pracę układu krążenia,

  • poprawia koncentrację i wspomaga leczenie chorób neurologicznych,

  • zwiększa poziom progesteronu w czasie ciąży i wspomaga produkcję pokarmu w okresie laktacji,

  • przyspiesza gojenie się ran,

  • wpływa pozytywnie na jakość snu.

Co ciekawe, to wciąż nie wszystko – spektrum zastosowania mleka pszczelego jest niezwykle szerokie. Jeśli zaś chodzi o dawkowanie substancji, to przyjmuje się, że osoba dorosła powinna spożywać 0,5−1 g czystego mleka. Dzieciom zaleca się połowę tej dawki. Taka kuracja powinna trwać przez kilka tygodni.

Warto zadbać o to, by mleko pszczele pochodziło od prawdziwych pasjonatów pszczelarstwa, którzy dbają o swoje pszczoły, korzystają tylko z drewnianych uli i po prostu znają się na rzeczy. Właśnie na to można liczyć od pracowników Pasieki na Prerii. Zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą, w której dostępne są przeróżne rodzaje miodów i innych produktów pszczelarskich.