Lody jak z lodziarni to bardzo szerokie pojęcie. Są w nich bowiem dostępne różne odmiany zimnych przysmaków z automatu, a także kulki sorbetów i lodów wegańskich, aż po tradycyjne gałki w dziesiątkach smaków serwowane w wafelkach lub papierowych kubeczkach. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje lodów, jak powstają oraz w jaki sposób można je podawać?

Pierwszy mrożony przysmak

Orzeźwiający, słodki deser, jakim są lody, liczy sobie prawdopodobnie już ponad 5 tysięcy lat! Naukowcy twierdzą, że na terenie Chin były sporządzane z owoców, mleka i śniegu. Na podobny pomysł wpadli starożytni Rzymianie, którzy tworzyli przysmaki z górskiego lodu skraplanego winem i miodem. Kilkanaście wieków później, w renesansie, przyrządzano kremy mleczno-jajeczne, które zamrażano za pomocą specjalnie wymyślonej techniki z wykorzystaniem lodu i soli. Działo się to we Włoszech -do dziś ten kraj jest uważany za europejską stolicę tego zimnego deseru. Pierwsza lodziarnia powstała natomiast w XVII wieku w Paryżu. Pierwszym innym, niż mleczny smakiem był cytrynowy, a niedługo potem powstały kolejne owocowe odmiany. W tym samym czasie lody pojawiły się też w Polsce. W kolejnych stuleciach kariera tego mrożonego przysmaku nabrała tempa, a rozwój różnych metod ich wyrabiania sprawił, że dziś w lodziarniach można kupić wiele ich rodzajów.

Lody włoskie

Lody włoskie to wbrew pozorom nie deser pochodzący z Italii. Nazwa wzięła się od automatów do ich wyrobu, które pochodziły z Włoch. Wymyślono je dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Uzyskuje się je poprzez zmieszanie proszku do lodów włoskich z wodą lub mlekiem, a następnie napowietrzenie całej masy. Trzymana jest ona w nieco wyższej temperaturze, dzięki czemu konsystencja jest bardziej miękka od lodów tradycyjnych.

Proszki do lodów włoskich, a także same lody czy wafelki najlepiej zamawiać od sprawdzonych dostawców, takich jak lubuski „ANTEK PPHU Lody, Mrożonki, Zaopatrzenie Gastronomii”. Daje to gwarancje jakości i świeżości, które zachwycą odbiorców końcowych słodkich przysmaków.

Lody amerykańskie

Lody amerykańskie uzyskuje się w podobny sposób, co lody włoskie. Różnica polega na tym, że są bardziej zmrożone, przez co świder jest gęstszy i twardszy. Dzięki temu mogą posiadać także twardą polewę.

Lody w gałkach

Kształt gałki, czyli kulki lodów powstał na przełomie XVII i XVIII wieku na dworze Ludwika XIV. Mogą być zrobione z mleka albo śmietanki, jaj, cukru, dodatków smakowych. Podaje się je zazwyczaj w wafelkach albo w papierowych kubeczkach, posypując dodatkami – bakaliami, cukierkami etc. Mogą być przygotowywane w lodziarni lub przemysłowo, w agregatach produkcyjnych. Coraz częściej odchodzi się od klasycznego kształtu gałki i nawet do wafelków do lodów nakłada się je packą w nieforemnym kształcie.

Sorbety

Sorbety to mieszanki soków owocowych z cukrem – łączone, a następnie mrożone. Nie zawierają tłuszczu i produktów odzwierzęcych, przez co polecane są osobom na dietach odchudzających i wegańskich.