Mądre zakupy są bardzo ważną częścią zarządzania domowym budżetem. Pewnie każdy z nas chciałby robić więcej zakupów za mniej pieniędzy. Niektórym konsumentom naprawdę się to udaje. Wymaga to nieco wysiłku i cierpliwości, ale gwarantuje spore oszczędności. Podpowiadamy jak robić zakupy mądrze i sprawnie oraz o czym pamiętać, by oszczędzać na kupowaniu.

Planowanie posiłków i lista zakupów

Odpowiednie przygotowanie do zakupów to połowa sukcesu. Przed każdą wyprawą do sklepu musimy zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy. Wygodnym rozwiązaniem będzie zaplanowanie posiłków dla siebie lub dla całej rodziny na okres około 7-10 dni. Mając taki plan żywieniowy przygotowujemy listę zakupów poprzedzoną dokładnym sprawdzeniem tego, co już mamy w domu. Wtedy po powrocie ze sklepu na pewno unikniemy zdziwienia, że kupiliśmy kolejną paczkę cukru, a wciąż brakuje nam soli.

Stawiajmy na jakość. Niska cena produktów może świadczyć o złej jakości towarów. Nie warto od razu rzucać się na półkę z najtańszymi rzeczami. Tanie produkty często mają zły skład - zawierają składniki gorszego sortu i mnóstwo zbędnych wypełniaczy oraz konserwantów. Nie bez znaczenia jest powiedzenie - „jesteś tym, co jesz”. Wybierając produkty dobrej jakości możemy być pewni, że będziemy nie tylko zaspokajać swój głód, ale również dobrze się odżywiać.

Wcześniejszy research online

W dobie nieograniczonego dostępu do internetu, warto przed wyjściem na zakupy zorientować się co dany sklep czy hipermarket ma w swojej ofercie. Duże sklepy często oferują konsumentom dobrej jakości produkty w atrakcyjnej cenie. Mając gotową listę zakupów dobrze jest wejść na stronę hipermarketu, który planujemy odwiedzić i sprawdzić jakie promocje dla nas przygotował. W tej kwestii naprzeciw klientom i ich potrzebom wychodzi np. marka Leclerc. Market dysponuje fajnie przygotowaną stroną internetową, na której możemy sprawdzić nie tylko trwające promocje, ale również cały dostępny asortyment sklepu i ceny poszczególnych produktów. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas - będziemy bardziej świadomi tego, co musimy kupić i po co warto pojechać do konkretnego sklepu.

Warto zaznaczyć również, że planując duże zakupy dobrze jest wybierać sklepy wielkopowierzchniowe zamiast małych sklepów osiedlowych. Nie tylko ze względu na konkurencyjne ceny, ale również możliwość zrobienia bardziej kompleksowych zakupów. Hipermarkety bardzo często mają w swojej ofercie nie tylko produkty spożywcze, ale również przemysłowe, akcesoria zwierzęce, dziecięce oraz tekstylia.