Piwo to napój znany na całym świecie, mający bogatą historię. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów, które możemy wyodrębnić pod względem różnych kryteriów. Główny podział oparty jest jednak na sposobie produkcji. Mowa tu o dwóch przeciwstawnych frontach – piwie kraftowym i koncernowym. Warto przyjrzeć się im bliżej i poznać podstawowe różnice. 

Jaka jest historia piwa?

Już od dawien dawna piwo było znanym napojem, a z biegiem czasu jego popularność rosła. Stosowano je zarówno w sferze sacrum, jak i podczas codziennych biesiad. Wyroby różniły się jednak od siebie procesem produkcji, smakiem, a także – w zależności od miejsca – przeznaczeniem dla konkretnej grupy społecznej. Przykładowo porter produkowany był dla pracowników portowych. W każdej gospodzie wykorzystywano nieco inną recepturę, a piwa tworzono z tego, co akurat warzący miał pod ręką. Nawet kolonializm przyczynił się do powstania nowych stylów – mowa tu o tzw. India Pale Ale (IPA), które miało przetrwać długą podróż do Indii. Z racji rosnącej popularności, rosła również powszechność tego napoju – a co za tym idzie, masowość produkcji. Różnorodność zaczęła jednak zanikać, gdyż producenci zauważyli, że najlepiej sprzedaje się „lager”. To proste piwo, skierowane do przeciętnego odbiorcy . 

Z powodu braku wcześniej wspomnianej różnorodności, ponownie rozwinęło się piwowarstwo domowe - ludzie poszukiwali nowych, bardziej urozmaiconych smaków. Te przyniosły im między innymi odmiany chmielu pochodzące z USA. W przeciwieństwie do polskich gatunków amerykańskie pozwoliły na uzyskanie cytrusowych aromatów. 

Czym właściwie są piwa koncernowe?

Koncerny piwowarskie produkują miliony hektolitrów piwa rocznie. Stawia się tu jednak przede wszystkim na ilość, nie jakość - większość tego typu marek jest przeznaczona dla masowego klienta. Różnią się one zarówno ceną, jak i jakością od produktów rzemieślniczych. Choć firmy coraz częściej wypuszczają na rynek wyroby potencjalnie konkurencyjne dla kraftowych, to wciąż cechują się one gorszym składem oraz mniejszą głębią i różnorodnością smaków. Zdarza się, że piwa te mają wiele wad całkowicie niedopuszczalnych, świadczących o niedopracowanej recepturze. Przykładem może być karmelowość w napoju typu IPA.

Wybierając piwa koncernowe, musimy być świadomi tego, że ich produkcja niejednokrotnie odbywa się z możliwie najniższym nakładem kosztów. Stosowana jest tu bowiem metoda HGB, czyli warzenia wysoko stężonej brzeczki. Piwna brzeczka posiada wówczas wyższą zawartość ekstraktu niż gotowy produkt. Aby osiągnąć jego optymalną wartość, skoncentrowane piwo miesza się z wodą. Pozwala to na maksymalną wydajność produkcji, lecz traci na tym smak - wyroby koncernowe często sprawiają wrażenie wodnistych. Za niższą jakością tych produktów przemawia także fakt, iż w procesie powstawania wykorzystuje się wysoko przetworzone surowce. W dodatku jest ich znacznie mniej, a to również wpływa na cenę.

Czy piwa kraftowe są lepsze od koncernowych?

Piwo kraftowe charakteryzuje się zarówno lepszym, jak i bardziej zróżnicowanym smakiem – od cytrusów po gorzką czekoladę – a cała receptura opiera się na naturalnych składnikach. Ważne są odpowiednie proporcje chmielu oraz drożdży. Mamy tu również większy wybór w kwestii zawartości alkoholu, ponieważ możliwe jest dodanie różnych ilości ekstraktu. Fani ekstremalnych doznań też znajdą coś dla siebie – produkowane są wyroby ze śledziem, wodą po ogórkach czy nawet pizzą. Piwo kraftowe jest przy tym zdrowsze dla konsumenta – stanowi źródło witamin, a duża zawartość chmielu ma działanie uspokajające i rozkurczowe. Składnik ten pomaga także obniżyć poziom cholesterolu. Dobrej jakości piwo może mieć pozytywny wpływ na układ krążenia - zmniejsza ryzyko zawału serca. Piwo koncernowe natomiast traci wszelkie witaminy i cenne makroelementy w wyniku mikrofiltrowania i pasteryzacji - jego spożywanie skutkuje więc jedynie kacem. 

Produkcja piwa kraftowego wymaga zaangażowania oraz poświęcenia większej ilości czasu, gdyż w przeciwieństwie do wyrobów koncernowych cały proces nie odbędzie się w ciągu dwóch tygodni. Kluczem jest odpowiednie ułożenie się smaku, uzyskanie balansu i optymalnego aromatu. Ponadto browary rzemieślnicze łączą tradycyjne metody warzenia z innowacją, wciąż poszukując nowych kompozycji smakowych. 

Warto zatem spróbować znaleźć swój ulubiony smak, a w tym z pewnością pomoże producent piwa kraftowego Browar Ignis. Firmę tworzą ludzie z pasją, którzy piwowarstwem zajmują się od lat – początkowo w warunkach domowych. Specjaliści samodzielnie wykonali instalacje i sprzęty, które dziś pozwalają im produkować piwa o nietuzinkowym smaku. W ofercie znajdziemy m.in. piwo Waka Waka – w którym zastosowano chmiel z RPA – czy też piwo Zimna Kawka, zawierające prawdziwą kawę.