Jagoda (Vaccinium myrtillus) zwana także borówką czarną, czernicą lub jagodziną to owoc leśny, którego właściwości lecznicze i wartości odżywcze sprawiają, że powinien się on znaleźć w diecie każdego z nas. Jego najbardziej znane odmiany to jagody acai i goji, które mają podobne składniki. Można je uprawiać samodzielnie lub kupić na targowiskach w sezonie letnim. Wcześniej jednak dobrze jest poznać korzyści wynikające z ich spożywania.

Jakie właściwości mają jagody?

Odpowiednio uprawiane, świeże jagody sprzedawane w sklepach spożywczych, na bazarkach lub hodowane w ogrodzie mają szereg właściwości leczniczych. Zaleca się przy tym przyjmowanie dziennie ok. 20-60 g suszu z jagód. Pite w postaci naparów z suszonych owoców uspokajają i łagodzą ból. Jagody dawkowane w formie syropów pozwalają pozbyć się kaszlu oraz infekcji układu oddechowego. Sporządzony z nich sok lub napar pomaga zwalczyć biegunkę. 

Jagoda wpływa także pozytywnie na metabolizm i błony śluzowe żołądka. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i odpowiada za regulację poziomu cholesterolu. Zawarte w niej glukokininy normalizują również poziom cukru we krwi. Poza tym ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe dzięki składającym się na nią przeciwutleniaczom. Warto wiedzieć, że większą ilość tych ostatnich mają jagody acai. Z kolei jagody goji zalecane są przy chorobach oczu. Oprócz tego owoce te uszczelniają naczynia krwionośne i wzmacniają tkanki.

Wysoka zawartość witamin i minerałów w jagodach

Tzw. czernica (czarna jagoda), którą sprzedają hurtownie warzyw i owoców, lub która jest samodzielnie uprawiana, jest bogata w cenne składniki. Składają się na nią takie pierwiastki mineralne jak: cynk, sód, miedź, wapń, żelazo, fosfor, mangan i selen. Zawiera ponadto witaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3 oraz B9), C i PP, błonnik oraz tzw. fitoestrogeny. Są to roślinne hormony odpowiedzialne za ochronę przed nowotworami. Zabezpieczają np. przed rakiem wątroby oraz wspierają pracę tarczycy. 

Z kolei kwas foliowy i elagowy stanowią ochronę przed np. rakiem macicy oraz przyczyniają się do prawidłowego rozwoju płodu w trakcie ciąży. Kwas elagowy poza tym tworzy ochronną barierę przed chorobami nowotworowymi krtani, przełyku czy płuc. Wzmocnienie organizmu i układu trawiennego zapewnią natomiast pozostałe tłuszcze, białka, cukry, garbniki i węglowodany.

Jak spożywać jagody?

Jagody można oczywiście jeść ,,na surowo''. Są bardzo pyszne i zdrowe. Borówka czarna jest jednak też chętnie wykorzystywana w polskiej kuchni. Może być dodatkiem do wielu ciast. Pasteryzuje się ją też z dodatkiem cukru i przechowuje w słoikach, podaje w postaci słodkich drożdżówek znanych jako jagodzianki bądź w formie nalewki. 

W chińskiej kuchni suszone owoce goji o gorzkim smaku gotuje się i dodaje do zup, wieprzowiny, kurczaka czy ryżu. Dorzuca się je także do ziołowych herbat lub wina. W innych krajach służy za to jako zdrowa przekąska. Z kolei odmiana jagód acai jest słodsza, a przez to częściej spożywana jako zakąska. Z borówki czernicy można przygotować:

  • Sok z jagód. Przygotowanie: zapełnić ¼ szklanki wody litrem owoców. Uzupełnić 40 dag cukru, zagotować i trzymać na małym ogniu przez ok. 10 min. Przez ten czas mieszać. Przecedzić owoce przez sitko. Przelać do butelek i pasteryzować przez ok. 20 min. Zaleca się pić po 2-3 łyżki dziennie szczególnie przy cukrzycy.
  • Wyciąg z liści. Zalać szklanką wrzątku łyżkę liści tych owoców. Zakryć i doprowadzić do wrzenia poprzez trzymanie na małym ogniu przez ok. 5 min. Odłożyć na 10 min i przecedzić. Zaleca się pić 3 razy w ciągu dnia pomiędzy posiłkami jako doskonała kuracja przeciwzapalna, diuretyczna i przeciwbiegunkowa.
  • Zupa jagodowa. Przygotowuje się ją z wody, cukru, śmietany (9%) oraz 3 szklanek owoców lub 2 szklanek jagód i szklanki poziomek, truskawek, jeżyn lub wiśni. Można dodać też makaron.

Borówka czarna dołączona do codziennej diety wpływa korzystnie na organizm. Dodatkowo dzięki zawartym w niej antocyjanom – związkom chemicznym z grupy flawonoidów – możliwe jest zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto zatem uwzględnić te owoce latem w swoim menu.

Sprawdź też 10 powodów, dla których warto jeść borówkę amerykańską.