Na nadciśnienie tętnicze cierpi bardzo wielu ludzi. Część z nich jest już zdiagnozowana i specjalistycznie leczona, jednak spora liczba osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby. Wynika to między innymi z tego, że początkowe objawy nadciśnienia tętniczego są bardzo mało charakterystyczne lub nawet niezauważalne. Sprawdź, jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego oraz jak wygląda jego diagnostyka.

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego przyczyny?

Nadciśnienie tętnicze to choroba polegająca na utrzymującym się podwyższonym ciśnieniu krwi. Oznacza to ciśnienie przekraczające górną granicę, która wynosi 140/90 mm Hg. Zasadniczo trudno jest mówić o przyczynach nadciśnienia tętniczego, ponieważ u większości pacjentów rozpoznaje się pierwotny wariant choroby, czyli taki, w którym nie można rozpoznać ani usunąć przyczyny. Inaczej sprawy się mają w przypadku nadciśnienia tętniczego wtórnego, które może być spowodowane na przykład obturacyjnym bezdechem sennym, zwężeniem tętnic, chorobą miąższu nerek, ciążą, określonymi lekami, niedokrwistością, niedoczynnością tarczycy czy guzami wydzielającymi reninę.

Jak wygląda diagnostyka nadciśnienia tętniczego?

Choroby nie można rozpoznać na podstawie jednego pomiaru ciśnieniomierzem. W celu wykonania diagnostyki nadciśnienia tętniczego konieczne są co najmniej dwa badania w kilkudniowych lub kilkunastodniowych odstępach czasu. Jeśli obydwa pomiary wykażą ciśnienie przekraczające górną granicę, można rozpoznać nadciśnienie tętnicze. Wtedy niezbędne są również dodatkowe badania krwi, takie jak morfologia czy badania poziomu glukozy na czczo, profilu lipidowego, parametrów funkcji nerek, TSH, kwasu moczowego, prób wątrobowych. Zaleca się również wykonanie ogólnego badania moczu. Wszystko to ma na celu wykrycie ewentualnych przyczyn nadciśnienia tętniczego.

Kiedy udać się do kardiologa? Objawy nadciśnienia tętniczego

Bez wątpienia większość pacjentów decyduje się na wizytę u lekarza, gdy zauważy niepokojące objawy. Podobnie dzieje się wśród osób odwiedzających Specjalistyczny Gabinet Lekarski Krystyny Sidorowicz w Częstochowie. Dlatego warto wiedzieć, jakie objawy towarzyszą nadciśnieniu tętniczemu. Są to: bóle głowy, uczucie kołatania serca, zwiększona męczliwość, zaburzenia snu. Jak widać, objawy są dość niecharakterystyczne, dlatego warto regularnie badać się profilaktycznie. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak miażdżyca, uszkodzenie nerek, zawał serca czy udar mózgu.