Przemyślany rozkład pomieszczeń w domu parterowym to podstawa udanego projektu architektonicznego. Sprawdź, co na temat planowania nieruchomości bez dodatkowego piętra mówi specjalista z Autorskiej Pracowni Architektury Marcina Gawłowskiego. Jak zaplanować budowę domu, który będzie jednocześnie funkcjonalny i komfortowy, a jego design wpisze się w nowoczesne trendy?

Rozkład pomieszczeń w budynku parterowym – przemyślany projekt domu

Zanim zdecydujesz się na budowę domu parterowego, musisz rozważyć kilka kwestii. Pierwszą z nich jest metraż – na małych działkach budowlanych lepiej sprawdzą się domy piętrowe, które pozwolą zaoszczędzić cenną przestrzeń ogrodu. Z drugiej strony wzniesienie domu parterowego jest względnie tańsze, dlatego, jeżeli dostępny metraż spełnia Twoje potrzeby, a rozkład pomieszczeń nie budzi zastrzeżeń, warto zdecydować się na ten wariant. Jak wskazuje architekt z pracowni Marcina Gawłowskiego, największym wyzwaniem jest wybór technologii budowy domu oraz stworzenie przemyślanego układu pomieszczeń. Budynki parterowe są na ogół trudniejsze do budżetowego ogrzania, dlatego inwestorzy coraz częściej wybierają nowoczesne systemy aluminiowe, które pozwalają na wzniesienie parterowego domu pasywnego.

Autorska Pracownia Architektury Marcin Gawłowski – jak wybrać projekt domu parterowego?

Idąc za radą doświadczonego architekta, najlepszym wyborem będą projekty domów o zwartej bryle. Wybierając proste formy, łatwiej stworzyć funkcjonalny układ pomieszczeń i zachować właściwą proporcję. Klienci pracowni Marcina Gawłowskiego chętnie decydują się na proste formy i wysoko położone spadziste dachy z oknami. Wpadające promienie słoneczne nie tylko doświetlają pomieszczenie, ale sprawiają, że staje się optycznie większe. Alternatywą dla wysokiego sufitu jest poddasze, które można wykorzystać jako strych bądź dodatkowe pomieszczenie. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz zrezygnować ze schodów, nie tracąc jednocześnie szansy na późniejszą adaptację przestrzeni.