Podział nieruchomości rolnych, zwany także uproszczonym, nie wymaga uzyskania decyzji administracyjnej, co sprawia, że trwa znacznie krócej niż w przypadku innych gruntów. Geodeta z biura Azymut II Krzysztofa Zalewskiego wyjaśni, jak wygląda cała procedura, i z jakich dokumentów składa się tzw. operat podziałowy.

Podział gruntów rolnych: o czym musisz wiedzieć?

Przebieg procedury podziału nieruchomości rolnej jest zależny od wielkości wydzielonych działek. Jeżeli nowo wydzielony obszar jest większy niż 0,3 ha, właściciel nie ma obowiązku ubiegać się o zgodę administracyjną na dokonanie parcelacji. Wprowadzenie takiego zapisu miało na celu zapobieganie przekształcanie gruntów rolnych na działki budowlane. Jeżeli jesteś zainteresowany wydzieleniem mniejszych działek, ale masz wątpliwości natury prawnej, warto skonsultować się ze specjalistami z biura Azymut II.

Kolejne etapy podziały gruntów rolnych

Podział gruntów rolnych o powierzchni powyżej 3000 m2 przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest dostarczenie dokumentów potwierdzających prawo własności oraz dokumentów urzędowych, które potwierdzają przeznaczenie działki. Kolejny krok to wykonanie projektu oraz określenie granic nieruchomości. Geodeta z biura Azymut II sporządzi plan podziału, wytyczy nowe punkty graniczne podzielonej nieruchomości, a następnie ustabilizuje graniczniki w obecności właścicieli. Ostatnim krokiem jest opracowanie protokołu i operatu geodezyjnego zawierającego mapę z wyznaczonymi granicami oraz wykaz zmian gruntowych. Następnie geodeta przekazuje operat do właściwego ODGiK.