Brama wjazdowa może być jednoskrzydłowa, dwuskrzydłowa bądź też przesuwna. Wybór rodzaju bramy wpływa na komfort użytkowania. Nie jest bowiem tak, że w każdym przypadku wykonując ogrodzenie i bramę wjazdową, można wybrać każdy z wymienionych rodzajów bramy. Istnieją oczywiście tak usytuowane działki, że każda brama będzie możliwa do zamontowania, ale w większości przypadków wskazanie będzie na jedną z nich. Jak wybrać rodzaj bramy wjazdowej?

Funkcje bramy wjazdowej i ogrodzenia

Budując ogrodzenie właściciele, nie tylko chcą fizycznie zaznaczyć granice posesji, ale również podkreślić charakter budynku mieszkalnego, podnieść poziom bezpieczeństwa swój oraz wszystkich użytkowników domu. Jeśli zależy właścicielom budynku na podniesieniu funkcjonalności bramy oraz standardu życia warto dodatkowo poza odpowiednim rodzajem bramy dobrać system automatycznego otwierania bramy. Dobrze jest wiedzieć, że podobnie jak bramy skrzydłowe, tak i bramy przesuwne mogą być użytkowane bez systemu automatyki bram, choć ich montaż z pewnością spotka się z uznaniem nie tylko domowników, ale również gości. Zwłaszcza jeśli automatyka bramy zostanie połączona z nowoczesnym systemem monitoringu i system smart.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj bramy wjazdowej?

Wracając do wyboru rodzaju bramy wjazdowej, warto pamiętać, że istnieją dwa podstawowe rodzaje bram, a mianowicie bramy przesuwne samonośne lub szynowe (jedno- lub dwuskrzydłowe) oraz bramy rozwieralne (jedno- lub dwuskrzydłowe). Każdy ze wspomnianych rodzajów bram wymaga zapewnienia innej przestrzeni wokół bramy oraz przed nią. W przypadku firm zajmujących się wykonaniem i montażem bram wjazdowych, jak firma Spaw-Ka Kamila Janasika możemy mieć pewność, że zaproponowane przez firmę rozwiązania, będą optymalne zarówno pod względem kosztów jej wykonania, jak i możliwości przestrzennych, jakie „stwarza” teren podlegający ogrodzeniu. Dobrze zaprojektowana brama wjazdowa będzie uwzględniać nie tylko usytuowania posesji, odległości ogrodzenia od budynku, a także gabaryty pojazdów i wymagania przyszłego użytkownika. Duże znaczenie w przypadku wyboru rodzaju bramy ma długość podjazdu.

Kiedy dobrym wyborem będzie brama rozwieralna?

Chcąc zamontować bramę skrzydłową, trzeba przede wszystkim pamiętać, że jako właściciele posesji nie mamy wyboru kierunku otwierania się bramy. Zgodnie z obowiązującym prawem bramy skrzydłowe bezwarunkowo muszą otwierać się do wewnątrz posesji. Dlatego decydując się na ten rodzaj bramy, przede wszystkim należy ocenić, czy najzwyczajniej w świecie podjazd dysponuje odpowiednią ilością miejsca. Oczywiście nie mając zbyt dużej wolnej przestrzeni na podjeździe, można zdecydować się na bramę dwuskrzydłową, ale i ona w niektórych przypadkach może okazać się niemożliwa do zamontowania bądź niewygodna w użytkowaniu, gdy np. okaże się, że można ją zamknąć wyłącznie, gdy auto zaparkujemy w garażu, w przeciwnym wypadku zamknięcie skrzydeł bramy uniemożliwi samochód.

Czy brama przesuwna sprawdzi się w każdym przypadku?


Wydawać by się mogło, że takich dylematów nie będzie w przypadku bram przesuwnych. Co oczywiście jest prawdą, ale nie zawsze będzie to rozwiązanie idealne. Bramy przesuwne, mimo że nie wymagają zapewnienia miejsca na podjeździe, wymagają odpowiedniego zagospodarowania terenu w najbliższym otoczeniu bramy, na całej jej długości. Skrzydło bramy przesuwnej przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Nie dość zatem, że wymaga ona odpowiedniej do szerokości bramy przeciwwagi, to usunąć „z drogi” należy ewentualną roślinność, czy też np. kontenery na odpady. Chcąc mieć pewność, że dokonaliśmy idealnego wyboru rodzaju bramy, zawsze wykonanie ogrodzenia powinno być poprzedzone sporządzeniem projektu inwestycji, który uwzględni wszelkie wymogi prawne, uwarunkowania terenu oraz oczekiwania klienta.