Fundamenty są jednym z najważniejszych elementów każdej konstrukcji budowlanej. To od nich zależy wytrzymałość, trwałość i bezpieczeństwo obiektu. Wszelkie błędy popełnione na etapie budowy fundamentów z pewnością będą miały wpływ na „pracę” budynku, co może doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia uszkodzeń. Aby zminimalizować to ryzyko, coraz więcej wykonawców wykorzystuje do tworzenia fundamentów betonowe bloczki, które są znakomitą alternatywą dla klasycznych fundamentów monolitycznych.

Charakterystyka bloczków fundamentowych

Bloczki fundamentowe najczęściej produkuje się z wysokiej klasy mieszanki betonowej, która musi wykazywać odporność na korozję oraz ponad przeciętną wytrzymałość na ściskanie. To właśnie na betonowych bloczkach spocznie bowiem ciężar całej konstrukcji budowlanej. Jak informuje specjalista z betoniarni Stambet-Bud w Grodzisku Mazowieckim:

„Beton, z którego powstają bloczki fundamentowe, nie może być wrażliwy na czynniki atmosferyczne ani na wodę zalegającą w gruncie. Aby osiągnąć pożądane parametry fizyko-chemiczne, mieszankę betonową uszlachetniamy różnymi dodatkami chemicznymi, dzięki czemu staje się ona odporna na działanie wody, wahania temperatury oraz ogień”.

Główną zaletą stosowania bloczków fundamentowych jest przyspieszenie i ułatwienie prac związanych z budową fundamentów. Elementy te nie wymagają czasochłonnego deskowania, a poza tym wykonawca nie musi czekać na związanie się betonu.

Jakie wymiary bloczków fundamentowych dostępne są na rynku?

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się bloczki betonowe M6-12 o wymiarach 240 x 380 x 120 mm (szerokość x długość x wysokość), wytrzymałości 15 MPa, masie 23 kg i zużyciu 22 sztuki/m2. Niemniej popularne są też bloczki fundamentowe M6-14 o wymiarach 240 x 380 x 140 mm, wytrzymałości 15 MPa, masie 27 kg i zużyciu 19 sztuk/m2. Ponadto w składach budowlanych można również znaleźć bloczki betonowe pełne 24-10 MPa, które mają wymiary 240 x 380 x 240 mm, wytrzymałość 10 MPa i masę około 28 kg. Zużycie wspomnianych wyżej bloczków wynosi od 11 do 16 sztuk/m2. Wytrzymałość bloczków fundamentowych trzeba dobrać do obciążenia całego budynku. Na koniec warto dodać, że tego typu elementy wykorzystuje się również do wznoszenia ścian fundamentowych, ścian piwnic, ścian działowych, garaży, fundamentów kominowych, a także do budowy podmurówek ogrodzeniowych, ogrodzeń i słupów. Bloczki fundamentowe najlepiej nabyć wprost od producenta. Zyskujemy tym samym gwarancję najwyższej jakości i przystępnej ceny.