Skup złomu to nie tylko sposób na ekologiczne pozbycie się metalowych odpadów. Wiele metali kolorowych jest w cenie, dlatego możemy dzięki temu nakarmić swój portfel. Wiedzą o tym zwłaszcza te osoby, które od lat regularnie sprzedają metalowe szpargały, dając szansę na ponowne ich przetopienie, a co za tym idzie – odciążenie środowiska naturalnego. Które metale kolorowe są najwięcej warte? Wiedzą na ten temat dzieli się z nami pracownik skupu złomu MIROSTAL z Komornik.

Które metale są najdroższe?

Ceny metali kolorowych stale się zmieniają, jednak wahania te nie są duże. Niektórzy śledzą kursy, aby sprzedać jak najkorzystniej, lecz opłaca się to zwykle przy naprawdę dużych ilościach, których raczej nie zgromadzimy podczas domowych porządków. Wśród najdroższych metali na skupach złomu można wymienić przede wszystkim:

  •     Cyna – za kilogram 100% surowca możemy otrzymać na skupie aż 50 PLN. Ze względu na niską temperaturę topnienia, jest to lubiany materiał do amatorskiej lub artystycznej produkcji odlewanych naczyń oraz dekoracji. Jest powszechnie wykorzystywana również w przemyśle.

  •      Miedź – jej najczystsza forma zwana miedzią milbera zwykle kosztuje około 19 PLN za kilogram. Można rozpoznać ją po charakterystycznej, intensywnie rudej barwie.

  •     Mosiądz oraz brąz – są to najpopularniejsze stopy miedzi. W zależności od proporcji metali w ich składzie cena waha się od około 10 do 16 PLN.

  •      Aluminium – jego cena nie jest wysoka, zwykle nie przekracza 6 PLN za kilogram, jednak materiał ten bardzo łatwo się gromadzi, gdyż występuje w wielu przedmiotach codziennego użytku. Najpopularniejszym przykładem są oczywiście puszki po piwie i napojach.

Ostatecznej wyceny złomu dokonuje pracownik skupu. W przypadku niejasności można nieco ponegocjować ceny jednak zwykle są one narzucane z góry.

Jak segregować złom?

Przedstawiciele skupu złomu MIROSTAL podkreślają, że bardzo ważna jest odpowiednia jego segregacja. Najlepiej od samego początku wyznaczyć sobie kilka pojemników, które będzie się sukcesywnie uzupełniać metalowymi odpadami, według ich gatunków. Metale należy podzielić nie tylko pod kątem klasycznych odmian – miedź, mosiądz, aluminium itd. – ale także w obrębie każdej z nich. Przykładowo, w przypadku aluminium wyróżnia się podgatunki takie jak aluminium energetyczne, felgi (czyste i zanieczyszczone), odlewy lub żaluzje. W przypadku metali niesortowanych ich ceny będą o wiele niższe. O podstawowy podział najlepiej spytać w skupie, do którego planujemy przywieść metale.

Należy pamiętać, aby złom gromadzić tylko z własnych i legalnych źródeł. Kradzież metali kolorowych jest popularna wśród osób, dla których sprzedaż złomu jest jedynym źródłem dochodu. Jeśli właściciel skupu dostrzeże przedmioty, które mogą pochodzić z kradzieży, ma on prawo wezwać policję w celu weryfikacji.

Czy stary samochód możemy zostawić w skupie złomu?

Jeśli nasze stare auto nie nadaje się już do jazdy, na drodze stanowi zagrożenie dla innych użytkowników, a naprawa jest zbyt kosztowna, możemy takie auto poddać autozłomowaniu. Skup samochodów powypadkowych i uszkodzonych prowadzi firma MIROSTAL, której siedziba mieści się w Komornikach. Transakcja sprzedaży samochodu na złom przebiega szybko i wymaga niewielu formalności, dlatego maksymalnie w ciągu godziny możemy pozbyć się kłopotu, jakim jest nasze stare i zniszczone auto. Kasacja pojazdu pozwala uzyskać jednego dnia sporo żywej gotówki.

Korzystając z polecanego skupu złomu mamy pewność, że pozbycie się powypadkowego samochodu przebiegnie sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.