Czysta i zadbana podłoga w miejscach publicznych to jest wizytówką tych obiektów. Wiele z nich posiada posadzki wykonane z PVC, które można i należy poddawać regularnemu polimeryzowaniu. Taki zabieg skutkuje powstaniem warstwy ochronnej, która zapobiega szybkiemu niszczeniu właściwej powłoki poszycia, jak również ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Czym jest polimeryzacja podłóg?

Inaczej zabieg ten nazywa się akrylowaniem powierzchni, czyli nałożenie na nią specjalistycznych środków czyszczących. Po ich wyschnięciu tworzy się powłoka, która chroni podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stąd też tego rodzaju pielęgnację stosuje się wszędzie tam, gdzie posadzka PVC narażona jest na intensywną eksploatację lub częsty kontakt z wodą. Najczęściej są to szpitale, obiekty komercyjnie, biura, urzędy, szkoły, lokale gastronomiczne. W tych miejscach podłoga powinna prezentować się nienagannie, a to właśnie zapewnia polimeryzacja. Jej podstawę stanowi reakcja chemiczna, która polega na rozerwaniu wiązań chemicznych i w efekcie powstawaniu nowych połączeń o określonych parametrach fizykochemicznych.

Z jakich etapów składa się akrylowanie?

Proces polimeryzacji składa się z kilku ściśle ze sobą powiązanych faz. Każda jednak wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego oraz wiedzy w zakresie ich przeprowadzania, dlatego zajmuje się tym między innymi firma sprzątająca Quattro z Gliwic. Polimeryzację rozpoczyna się od przygotowania podłogi. Należy ją dokładnie oczyścić, wysuszyć, a także odtłuścić, ponieważ w przeciwnym razie nałożone warstwy nie będą wystarczająco trwałe. Następnie można przejść do nałożenia substancji tworzących powłoki polimerowe. Ich ilość jest uzależniona od stopnia użytkowania posadzki oraz jej aktualnego stanu. Ostatni etap to codzienna konserwacja podłogi pokrytej PVC, w której istotną rolę odgrywają zarówno stosowane środki czyszczące bogate w polimery, jak i sama technika mycia.

Jakie efekty daje polimeryzacja posadzki?

Przede wszystkim regularne zabiegi akrylowania pozwalają znacząco wydłużyć żywotność posadzki. Tak jak zostało wspomniane już wcześniej, ewentualnym uszkodzeniom ulega jedynie nałożona warstwa polimerów, tak więc wystarczy ją usunąć i nałożyć ponownie nową, a to wiąże się ze zdecydowanie niższym kosztem niż całkowita wymiana pokrycia. Wpływa to również na uniemożliwienie wnikania brudu w głąb struktury materiału PVC, a ponadto powłoka cechuje się właściwościami antystatycznymi. Ważny aspekt polimeryzacji podłogi to zmniejszenie jej śliskości, co ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa jej użytkowników, szczególnie w przypadku dzieci i szkół. Przeprowadzenie zabiegu akrylowania wpływa również na estetyczny wygląd powierzchni, gdyż przywraca jej połysk optycznie powiększający pomieszczenie.