Odbiór techniczny nieruchomości mieszkalnej jest swoistego rodzaju zwieńczeniem wszelkich prac budowlanych. Poprzedza też dopełnienie wszelkich formalności i wprowadzenie się do nowego lokum przez właścicieli. Aby jednak nie przeoczyć niedokładności wykonania prac wykończeniowych, warto skorzystać z oferty firmy Obsługa Inwestycji Budowlanych Andrzej Greń, która wykonuje budowlany odbiór techniczny i dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie elementy są wykonane jak należy!

Główne formalności związane z odbiorem technicznym budynku

Na moment zakończenia prac budowlanych i wykończeniowych czeka bardzo wiele właścicieli, którzy chcieli by już wprowadzić się do własnego domu czy mieszkania. Aby móc cieszyć się swoją nieruchomością, konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności. Jedną z nich jest odbiór techniczny budynku, którego można dokonać razem z doświadczonym specjalistą, który sprawdzi, czy wszystkie prace zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa budowlanego oraz w sposób zgodny z projektem architektoniczno- budowlanym. Kluczową kwestią jest dokładne sprawdzenie czy nieruchomość jest wolna od wad konstrukcyjnych i czy standard wykończenia lokalu jest zgodny z tym, co zostało zawarte w umowie między firmą budowlaną lub deweloperem.

Jednym z ważniejszych dokumentów, który pozwoli zostać sporządzony po dokładnym sporządzeniu oględzin domu, jest specjalny protokół, w którym umieszcza się wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości, jak np. krzywe ściany, źle wstawione okna czy drzwi lub inne rażące usterki czy mankamenty, który inwestor nie może zaakceptować. Różne ukryte wady nieruchomości mogą przyczynić się do późniejszych problemów eksploatacyjnych domu czy mieszkania, a ich usunięcie wiąże się przeważnie z dodatkowymi, często niemałymi kosztami finansowymi. Odbiór techniczny nieruchomości wraz z pomocą fachowca ochroni skutecznie właściciela przed różnymi niespodziankami natury technicznej.

Co jeszcze warto wiedzieć o odbiorze budynku technicznego?

Obecność specjalisty może pomóc także w różnego rodzaju negocjacjach z deweloperem, kiedy nie będzie on poczuwał się do odpowiedzialności za popełnione błędy. Warto również pamiętać że ocenę techniczną budynku warto umawiać w środku dnia, gdzie przy świetle sztucznym, koniecznym wieczorową porą znacznie łatwej ukryć różnego rodzaju niedoróbki. Aby ze strony formalnej dopełnić wszelkich kwestii, to oprócz samego sprawozdania z odbioru technicznego budynku trzeba złożyć do Wojewódzkiego lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zawiadomienie o zakończeniu prac budowanych, do którego trzeba dołączyć całą konieczną dokumentację. Oględziny przez Inspektora kończą się sporządzeniem protokołu kontrolnego, a następnie wydaniem końcowego pozwolenia na użytkowanie. Oprócz formalnego odbioru domu, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie sprawdzonej i rzetelnej firmy Obsługa Inwestycji Budowlanych Andrzej Greń z Juszkowa, znajdującego się na terenie województwa pomorskiego, co pozwali zyskać pewność, w jakim dokładnie stanie technicznym jest nowopowstały budynek. Dzięki temu każdy właściciel zyskuje spokój i możliwość zamieszkania w pełni bezpiecznym domu czy mieszkaniu, wolnym od wad.