W ostatnim czasie na popularności zyskują płyty drewnopochodne. Wykorzystuje je się w budownictwie, w branżach produkcyjnych oraz podczas wykańczania wnętrz, jako element dekoracyjny. Do najczęściej wybieranych płyt drewnopochodnych należy sklejka i to jej poświęcimy swoją uwagę. Opowiemy, m.in. jak wygląda proces jej produkcji oraz opiszemy jej największe zalety. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda produkcja sklejki?

Proces produkcji sklejki nie jest wcale taki skomplikowany. Polega on na sklejaniu ze sobą kilkunastu cienkich arkuszy drewna, zwanymi fornirami. Klejenie odbywa się w specjalistycznej prasie przy użyciu wysokiej temperatury. Podczas produkcji fornir powleka się je klejem i następnie układa w warstwy, obracając każdy kolejny arkusz o 90 stopni. Zastosowanie tej zasady sprawia, że sklejka staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne. Sklejki mogą posiadać różną grubość, a sposób produkcji pozwala dopasować płytę idealnie do potrzeb klienta.

Rodzaje sklejki

Najprostszy podział, jaki znajdziemy w ofertach firmy zajmujących się dystrybucją sklejki, polega na rozróżnieniu sklejki szlifowanej i nieszlifowanej. Dodatkowo ze względu na rodzaj spoiny możemy wyróżnić sklejkę:

  • suchotrwałą,
  • półwodoodporną,
  • wodoodporną.

Ostatni podział bazuje na rodzaju drewna, z którego płyta została wykonana. Do najbardziej popularnych sklejek zalicza się, sklejki:

  • sosnowe charakteryzujące się jasnożółtą barwą,
  • brzozowe o bardzo jasnym kolorze,
  • olchowe posiadające lekko czerwoną barwę,
  • bukowe charakteryzujące się lekko różową kolorystyką.

Zastosowanie sklejki

Sklejka jest niezwykle praktycznym materiałem, dlatego jej zastosowaniem jest bardzo szerokie. Przede wszystkim używa się jej przy produkcji mebli. Meble ze sklejki każdego roku zyskują na swojej popularności. Materiał ten sprawdza się doskonale, także w budownictwie. W tej branży sklejkę wykorzystuje się do produkcji podłóg, sufitów, poszyć dachowych, systemów szalunkowych oraz podestów.

Jak informują sprzedawcy sklejki z firmy Biterum,  jest ona często używana do wytwarzania różnego typu dekoracji, pojemników, a także zabawek dla dzieci. Znalazła ona swoje zastosowanie nawet w przemyśle muzycznym, gdzie służy do produkcji skrzyń panin i fortepianów.  

Zalety sklejki

Sklejka jako estetyczny i naturalny materiał posiada wiele zalet. Jest niezwykle wytrzymała i odporna na działanie czynników mechanicznych i wilgoci. Dodatkowo jest bardzo elastyczna i łatwa w profilowaniu, dzięki czemu z łatwością stworzymy z niej wymarzone wzory. Decydując się na zakup sklejki, warto skorzystać z usług sprawdzonych dystrybutorów, oferujących materiały wysokiej jakości.