Właściwie obrobione szklane powierzchnie pozwalają na uzyskanie ciekawych faktur i wzorów. W nowoczesnych zakładach szklarskich wykorzystuje się do tego zaawansowane technologicznie urządzenia sterowane cyfrowo oraz narzędzia. Jak wobec tego wygląda profesjonalna obróbka szkła? Jaki jest podział szklanych powierzchni? Czy otrzymany materiał jest wytrzymały?

Klasyfikacja szklanych powierzchni

Funkcjonujące na polskim rynku zakłady szklarskie wykorzystują szklany budulec do wytwarzania luster czy okien. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Jest także popularnym materiałem, używanym w pracach budowlanych, przemyśle obronnym czy medycznym. Wyróżnia się spośród niego następujące rodzaje:

  • Szkło zbrojone. Specjalna siatka z metalu zabezpiecza przed wypadaniem fragmentów. W związku z tym z reguły używa się go jako szkło budowlane.

  • Szkło hartowane. Wytrzymałe na uszkodzenia poprzez technikę zgrzewania i schładzania. Wykonuje się z niego szyby do samochodów i innych pojazdów ze względu na brak rozpryskiwania się. Wytwarza się z niego także części mebli np. półki.

  • Szkło typu float, czyli zwykłe. Wyróżnia się zielonkawym odcieniem, za który odpowiadają tlenki żelaza oraz gładką powierzchnią. Używa się go do wyrobu paneli szklanych, drzwi, schodów oraz wyposażenia wnętrz.

  • Szkło klejone. Jest kilkuwarstwowe i zespolone materiałem organicznym, przezroczyste i przepuszczające światło. Ponieważ jest wytrzymałe i odporne na odpryski, używa się go do produkcji np. ochronnych okularów.
  • Szkło sodowe. Wytwarza się z niego naczynia, szklanki, butelki, słoiki oraz okienne szyby.

Szlifowanie, polerowanie i wiercenie w szkle

Do głównych usług szklarskich przeprowadzanych przez specjalistów należy obróbka. Szlifowanie szkła płaskiego i jego krawędzi należy do podstawowych prac. Do jego przeprowadzenia używało się kiedyś kamieni. Nowoczesne firmy zajmujące się profesjonalnym szklarstwem stosują zamiast nich przyrządy z tzw. nasypem diamentowym. Dzięki temu proces jest szybszy i dokładniejszy. Polega na wygładzeniu powierzchni i nadaniu pożądanego kształtu. Szlifowaniu poddaje się zwykle powierzchnie o grubości od 3 do 19 mm.  Po oszlifowaniu powierzchni przeprowadza się polerowanie. Z kolei tarcze diamentowe są pomocne w fazowaniu, grawerowaniu oraz hartowaniu. Wiercenie w szkle płaskim  wymaga za to użycia stosownych wierteł. Jest też znacznie trudniejszym procesem. Z reguły używa się wierteł rurkowych. Przeprowadzane dzięki nim wiercenie cylindryczne pozwala na szybkie i sprawne tworzenie otworów.

Fazowanie, hartowanie szkła i komputerowa obróbka 

Profesjonalny szklarz zajmuje się także komputerową obróbką. Polega ona na cięciu na specjalnym stole do rozkroju i wycinaniu odpowiednich kształtów za pomocą stosownych narzędzi. Oprócz tego przeprowadza np. fazowanie lustra. Opiera się ono na produkcji tzw. szerokiej fazy na krawędzi powierzchni. Podczas załamywania się światła pokazuje się efektowny wzór. W ten sposób nadaje się szklanym częściom wyjątkowy wygląd. Z kolei szkło hartowane otrzymuje się techniką rozgrzewania tworzywa. Służy do tego piec, który rozgrzewa się do odpowiednio wysokiej temperatury, by następnie schłodzić. W ten sposób tworzywo jest wytrzymałe i odporne. Jest przy tym bezpieczne i wytrzymuje największe ciężary.

Piaskowanie szkła, lakierowanie i laminowanie

Do usług szklarskich składających się na obróbkę zalicza się piaskowanie, laminowanie i lakierowanie. Piaskowanie polega na zastosowaniu ciśnienia, które powoduje obijanie się drobinek tworzywa ściernego o szklaną powierzchnię. W ten sposób powstaje matowe szkło. Dzięki tej technice zdobniczej uzyskuje się różne wzory lub napisy. Natomiast lakierowanie obejmuje aplikowanie specjalnego lakieru na płaskie powierzchnie. Otrzymuje się wówczas rozmaite części zdobnicze. Szkło laminowane za to uzyskuje się poprzez łączenie ze sobą metodą klejenia kilku warstw z użyciem folii np. PVB. Stosuje się je do produkcji szklanych powierzchni konstrukcyjnych, dekoracyjnych, antywłamaniowych czy ochronnych. Jeśli zatem zależy nam na wysokiej jakości nowoczesnych szklanych powierzchniach, skorzystajmy z usług doświadczonego szklarza.