Wilgoć w ścianach to niestety powszechny problem dotyczący zwłaszcza starszych budynków takich jak kamienice czy bloki z wielkiej płyty. Pojawia się ona także w nowszych obiektach, których hydroizolacja oraz termoizolacja nie zostały przygotowane w poprawny sposób. Często przyczyną jej powstawania jest kapilarne podnoszenie się wód gruntowych. Wilgoć występuje również przy budowie obiektów. Wtedy zwana jest wilgocią technologiczną.

Walka z wilgocią wewnętrzną i zewnętrzną

Metod zwalczania wilgoci zewnętrznej i wewnętrznej jest wiele. Dobór danej techniki uzależniony jest przede wszystkim poziomem zawilgocenia, przyczyną powstania wilgoci, a także zniszczeniami, jakie zdążyła ona już dokonać. Nie bez znaczenia mają również warunki techniczne budynku, jego przeznaczenie oraz budżet zleceniodawcy. Obecnie zatem można wymienić kilka systemów osuszania murów i ścian:

  • osuszanie osuszaczami kondensacyjnymi – dzięki specjalnym urządzeniom można „zebrać” wilgoć występującą w danym pomieszczeniu, która również wydobywana jest z wnętrza ścian. Rozwiązanie polecane m.in. po zalaniu mieszkania.
  • osuszanie iniekcyjne – najczęściej stosuje się je w przypadku murów zewnętrznych. Polega na wykonaniu specjalnych odwiertów, do których wprowadzany jest środek izolacyjny. To on pochłania wilgoć. Najczęściej do wykonywania przepon iniekcyjnych stosuje się krzemiany, siloksany, silikony i żele akrylowe. Tego typu proces jest bardzo skuteczny, ale wymaga późniejszego wykończenia ścian.
  • osuszanie mikrofalami – metoda ta jest bardzo innowacyjna i bezinwazyjna. Ma szerokie zastosowanie, ale działa punktowo. System ten polega na wykorzystaniu zjawiska przetworzenia energii pola elektromagnetycznego w obszarze promieniowania mikrofalowego na energię cieplną w środowisku wilgotnym.

Jak można zatem wywnioskować, sposobów na osuszanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych jest wiele. Usuwanie wilgoć to zaś specjalność dla takich firm jak PATER. To one stosują jeszcze więcej odmiennych systemów odwilgacania budynków, pomagając także w uszczelnianiu dachu czy odprowadzaniu wód z ogrodu.

Jak walczyć z wilgocią przy budowie budynków?

Przy budowie obiektów wielkopowierzchniowych czy też domów jednorodzinnych również spotkać się można ze zjawiskiem zawilgocenia murów. Wtedy problemem staje się wilgoć technologiczna, która osłabia strukturę materiałów budowlanych, utrudnia dokonywanie procesów wykończeniowych, a także wydłuża czas całej inwestycji. Wilgoć na budowie wiąże się zatem z wyższymi kosztami budowy. Aby ich uniknąć, również warto poprosić o pomoc specjalistyczne pracownie. Jakie techniki one zastosują?

Przede wszystkim wysoką skutecznością wyróżnia się osuszanie kondensacyjne przy pomocy osuszaczy przemysłowych. To urządzenia, które mogą działać nawet kilkanaście godzin bez przerwy. Wydajność osuszania to zaś nawet 50 litrów na dobę. Nic dziwnego, że stosuje się te maszyny do przyśpieszania schnięcia wylewek, tynków, a nawet malowanych ścian podczas remontu.