W jakich przypadkach należy wykonywać kontrolę wentylacji mechanicznych niskociśnieniowych? Jak wyglądają remonty kominów? Kiedy ekspertyzy kominiarskie są niezbędne? Na te oraz podobne pytania odpowiadają eksperci z Zakładu Kominiarskiego KROKOS z Inowrocławia, zajmującego się między innymi montażem wkładów kominowych, a także kontrolą przewodów kominowych i instalacji gazowych.

Dobry komin to podstawa

Każdy, kto kiedykolwiek palił w piecu, wie, jak ważną rolę odgrywa tzw. cug, czyli odpowiedni ciąg kominowy. Jeśli jest zbyt mały, nawet najlepsza podpałka nie pomoże – w krótkim czasie w kotłowni będą unosić się kłęby czarnego dymu, wydobywające się z paleniska. Dodatkowo może też ulatniać się czad, czyli tlenek węgla – niewidoczny, bezwonny i śmiertelnie trujący gaz. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Do najważniejszych zaliczyć można wady konstrukcyjne komina oraz zapchanie się przewodu. W postawieniu odpowiedniej diagnozy, pozwalającej ocenić powód niskiego ciągu kominowego pomaga filmowanie przewodów kominowych. Usługi te wykonuje Zakład Kominiarski KROKOS z Inowrocławia.

Czy przegląd komina jest obowiązkowy?

Przeglądy okresowe kominów są bardzo ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również możliwości otrzymania odszkodowania w przypadku pożaru. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (art. 62 ustawy Prawo Budowlane) kontrole okresowe kominów powinny być przeprowadzane w każdym sezonie grzewczym, najlepiej raz na kwartał. Konieczna jest również kontrola wentylacji mechanicznych scentralizowanych oraz kontrola instalacji gazowych.

Przeglądów kominiarskich może dokonywać wyłącznie kominiarz posiadający kwalifikacje mistrzowskie w rzemiośle kominiarskim oraz odpowiednie uprawnienia budowlane. Jego praca nie ogranicza się jedynie do sprawdzania drożności instalacji dymowych, spalinowych i wentylacyjnych, ale również zweryfikowania szczelności poszczególnych kanałów.

– wyjaśnia ekspert z Zakładu Kominiarskiego KROKOS.

Kiedy przeprowadza się remont komina?

Remonty kominów najczęściej wykonuje się z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zły stan techniczny ścian kominowych. Może być on spowodowany niewłaściwym wypełnieniem spoin w murze, użyciem nieodpowiednich materiałów lub niedostatecznym zabezpieczeniem komina przed opadami atmosferycznymi. Dochodzi wówczas do spękania tynku (zagrożenie pożarem), zawilgocenia wnętrza komina (spadek ciągu i wydajności cieplnej instalacji grzewczej), a co gorsza, utraty szczelności, która grozi zaczadzeniem. Ratunkiem jest uszczelnienie komina przez szlamowanie lub montaż wkładów kominowych.

Drugim powodem, dla którego przeprowadza się remont komina, jest niewłaściwy dobór kotła do istniejącego systemu kominowego. Czasem wystarczy tylko powiększyć średnicę komina przez wypalanie smoły lub frezowanie, jednak montaż kotła na olej opałowy czy gaz wymaga wymiany całego wkładu kominowego, ponieważ piece te wytwarzają spaliny o dużo niższych temperaturach, niż modele na paliwa stałe.

– wyjaśnia ekspert z Zakładu Kominiarskiego KROKOS w Inowrocławiu, oferującego doradztwo w zakresie właściwego doboru parametrów instalacji grzewczej. Do pakietu ofertowego zalicza się także czyszczenie przewodów kominowych, konserwacja i remonty kominów (również ponad dachem), przeglądy kominiarskie, sprawdzanie drożności przez filmowanie kominów czy weryfikacja szczelności instalacji gazowych, wentylacji mechanicznej zdecentralizowanej i niskociśnieniowej. Specjaliści zajmują się ponadto projektowaniem oraz modernizacją instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Mają także uprawnienia biegłego sądowego z zakresu kominiarstwa i systemów wentylacyjnych oraz spalinowych, dlatego służą pomocą w wystawianiu opinii kominiarskich na potrzeby inspektorów budowlanych, projektantów i gazowni.