Obowiązek rozliczenia podatku dochodowego dotyczy każdej osoby osiągającej dochody w danym roku. Te mogą mieć różne źródła, co znajduje odzwierciedlenie w różnych typach formularzy PIT. W zależności od tego, czy prowadzimy działalność gospodarczą, prowadzimy wynajem czy też pracujemy na podstawie umowy o pracę, powinniśmy składać inny druk i uwzględniać inne dane.

Co powinna zawierać deklaracja PIT-37

Formularz PIT-37 to typowa deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców oraz wszystkie inne osoby, za które zaliczki na podatek dochodowy oblicza i pobiera płatnik, czyli zakład pracy czy zleceniodawca. Tym drukiem wynagrodzenie rozliczają także osoby, które płatnikami nie są, a które przekazały PIT-11 (przychody z pracy przy zbiorach, umowy aktywizacyjne itd.) Uwzględnione są w nim informacje między innymi z formularzy PIT-11, PIT-8C, PIT-40, a także dane małżonka, jeśli nie miał on żadnych dochodów, a małżonkowie zamierzają się wspólnie rozliczyć. Najczęściej podstawą do rozliczenia jest PIT-11 przesyłany przez pracodawcę czy zleceniodawcę do końca lutego. Deklarację PIT-37 należy złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie.

Istotną kwestią w zakresie rozliczeń są ulgi. Deklaracje podatkowe muszą zawierać w tym celu odpowiednie informacje. Do uwzględnienia ulgi na dzieci konieczne jest podanie imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz numeru PESEL dziecka. Podstawą ulgi na Internet jest wysokość wydatków na użytkowanie Internetu, natomiast dla ulgi rehabilitacyjnej – wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne; w tym przypadku warunkiem skorzystania z ulgi jest orzeczenie o niepełnosprawności. Uwzględnienie w PIT ulgi dla krwiodawców jest możliwe na podstawie zaświadczenia o ilości oddanej krwi wystawionego przez stację krwiodawstwa. Przekazanie darowizny wymaga podania jej wysokości oraz danych obdarowywanych, natomiast odpis 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego wiąże się z podaniem numeru KRS tej organizacji.

Formularze PIT dla działalności gospodarczej

Rozliczanie podatku dochodowego to ważny aspekt prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród składanych w tym celu deklaracji wymienić możemy PIT-36 dotyczący działalności gospodarczej lub najmu opodatkowanego według skali podatkowej, PIT-28 znajdujący zastosowanie w przypadku podatku zryczałtowanego z działalności gospodarczej oraz z tytułu najmu. Dane ujmowane w PIT-36 obejmować będą:

  • informacje z PIT-11, PIT-8C, PIT-40 itd.;
  • dane małżonka, jeśli nie miał żadnych dochodów, a małżonkowie zamierzają się wspólnie rozliczyć;
  • dane dotyczące działalności gospodarczej (nr REGON, rodzaj działalności, wysokość przychodów i kosztów, wysokość składek ZUS, należnych i wpłaconych zaliczek na podatek);
  • w przypadku przychodów z najmu – wysokość przychodów i kosztów, wysokość należnych i wpłaconych zaliczek na podatek.

Terminem złożenia deklaracji jest 30 kwietnia. W kwestii rozliczeń działalności gospodarczej warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego takiego jak szczecińskie Biuro Księgowo-Podatkowe. Dzięki temu możemy mieć pewność co do poprawności składanych deklaracji. W przypadku formularza PIT-28 dla przedsiębiorców, dla których formą opodatkowania jest podatek zryczałtowany, uwzględnić należy:

  • wysokość przychodów;
  • kwoty należnego i wpłaconego podatku za poszczególne miesiące;
  • wysokość opłaconych składek ZUS w danym roku podatkowym;
  • dane dotyczące działalności (rodzaj, nr REGON, miejsce jej prowadzenia);
  • w przypadku działalności w spółce osób fizycznych – NIP i REGON spółki, imiona i nazwiska wspólników, rodzaj działalności i miejsce jej prowadzenia, udział podatnika w przychodach spółki, łączny przychód spółki.

W formularzu PIT-28 dla podatku zryczałtowanego z tytułu najmu uwzględnić należy otrzymane kwoty z najmu w podziale na poszczególne miesiące oraz kwoty wpłaconego podatku za poszczególne miesiące. Terminem złożenia deklaracji PIT-28 jest 31 stycznia.