Ciężko wyobrazić sobie obecnie produkcję większości napojów i innych produktów spożywczych bez użycia różnego rodzaju aromatów. W niektórych przypadkach pozbawienie ich tego dodatku wiązałoby się ze zdecydowanym pogorszeniem ich walorów smakowych i zapachowych, które grają ogromną rolę w odbiorze danego produktu spożywczego przez konsumentów. Temat aromatów przybliżymy w dalszej części artykułu na podstawie oferty i działań firmy Ambar.

Czym są aromaty spożywcze?

Aromatami nazywamy aromatyczne substancje chemiczne uzyskane w wyniku syntezy chemicznej lub przez wyizolowanie w procesie chemicznym. W środowisku występują także naturalne substancje aromatyczne. Nie jest to produkt spożywczy, który nadaje się do bezpośredniego spożywania, a jedynie używany w procesie technologicznym w celu uzyskania określonych właściwości produktu. 

Tłumaczy ekspert z firmy Ambar.

Ze względu na formę można wyróżnić aromaty spożywcze w płynie, czyli takie gdzie związki aromatyczne zostały rozpuszczone w płynnym nośniku oraz aromaty w proszku.

Jeśli chodzi o surowiec, z jakiego zostały wyizolowane, mówi się o podziale na aromaty do produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mikrobiologicznego.

Pozostaje jeszcze podział ze względu na skład chemiczny oraz oznaczenie na etykietach, który prezentuje się następująco:

  • aromaty naturalne, czyli wyizolowane z surowców pochodzenia naturalnego i będące takim samym związkiem jak ten, który występuje w przyrodzie;
  • aromaty identyczne z naturalnymi, do których należą aromaty, które nie różnią się budową chemiczną od tych pochodzenia naturalnego, jednak zostały wytworzone w wyniku syntezy chemicznej;
  • aromaty sztuczne, czyli takie, które zostały wytworzone w procesach chemicznych i różnią się budową od naturalnych, jednak ich właściwości aromatyczne często są bardzo podobne do nich.

Jak wytwarzane są aromaty?

Sposób produkcji poszczególnych aromatów może być różny w zależności od pożądanego efektu docelowego, surowca, z którego są produkowane i konkretnej technologii.

Naturalne substancje aromatyczne to przede wszystkim olejki eteryczne, które pozyskuje się z różnych części roślin. W tym wypadku najczęściej wykorzystywane w produkcji procesy to wymywanie, wytłaczanie, destylacja z parą wodną, a także ekstrakcja.

Syntetyczne środki aromatyzujące powstają w wyniku procesów chemicznych, głównie poprzez łączenie ze sobą konkretnych odczynników. Zwykle są to różne estry, które łączy się z alkoholami wyższymi, ketonami oraz aldehydami. W wyniku takich działań pozyskuje się w pierwszej kolejności konkretne estry, na przykład maślan etylu o zapachu ananasa.

Aromaty spożywcze w produktach, które spożywamy, regulowane są konkretnymi zapisami w ustawach zarówno krajowych, jak i europejskich. Jeśli mają zostać dopuszczone do użytku w procesach technologicznych, najpierw muszą zostać odpowiednio przebadane i dopuszczone do obiegu. Zapewnia to bezpieczeństwo dla zdrowia konsumentów.