Wydajność, powtarzalność, jak również całkowita kontrola działania maszyn przemysłowych – to główne funkcje, jakie pełni przy nich automatyka. Pełny zakres oferty obejmuje również naprawę i serwis maszyn produkcyjnych, wykonawczych czy sterujących. Na co jeszcze wpływa zastosowanie automatyki? Na jakie dodatkowe elementy warto się zdecydować? Sprawdzamy!

Funkcje automatyki przemysłowej

Podstawową rolą automatyki jest zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie korzystania z maszyn przemysłowych. Prawidłowe działanie pras, obrabiarek czy innych robotów oraz relokację maszyn przemysłowych umożliwia asortyment sklepu z automatyką. Pozwala to na kontrolowanie urządzenia i szybką interwencję w razie awarii. Jest to możliwe dzięki komponentom bezpieczeństwa, które sprawdzają się przy aplikacjach maszynowych i urządzeniach potencjalnie niebezpiecznych. Przykładem są prasy czy obrabiarki oraz wytwarzane, modernizowane i eksploatowane maszyny przemysłowe.  Stosuje się ją także do wind czy podnośników używanych w pracach budowlanych. Sterowniki i moduły bezpieczeństwa, a także części sieciowych zespołów zapewniają dodatkową ochronę i bezpieczeństwo. Moduły odpowiedzialne za pewne czynności przesyłają informacje oraz pozwalają testować sprawność działania urządzeń.

Parametry wydajnościowe, marka producenta, cena oraz programowanie to decydujące o wyborze czynniki. Do tego dochodzi jeszcze prosta rozbudowa w postaci dodatkowych modułów, funkcje komunikacyjne np. poprzez sieci oraz ogólną wydajność. Warto zatem poszukać firmy, która zajmie się za odpowiednią opłatą projektem, realizacją oraz serwisem w przypadku stanowisk automatyzacji produkcji.

Dodatkowe części do maszyn przemysłowych

W sklepach oferujących automatykę przemysłową nie brak producentów maszyn przemysłowych i przeznaczonych do nich części. Cechują się przy tym wysoką jakością i dostosowaniem do konkretnego modelu czy funkcji. Przy ich wyborze, warto wcześniej sprawdzić, czy są dostępne na miejscu, czy dopiero będzie trzeba je specjalnie sprowadzić. Jeśli tak, wydłuży to czas oczekiwania. Standardowymi akcesoriami do maszyn przemysłowych są filtry, tłumiki, smary, oleje, nakładki, tuleje, pierścienie, dyferencjały (przekładnie różnicowe) czy uszczelniacze.

W asortymencie sklepów z automatyką można znaleźć różnego rodzaju podzespoły i części składowe. Obejmują m.in. falowniki LG, czujniki indukcyjne, pojemnościowe czy optyczne. Niektóre sklepy oferują ponadto czujniki wykrywające metal. Składają się na nie również zasilacze impulsowe (lub na specjalną szynę), przeznaczone do zasilanych sieciowym napięciem urządzeń. Ofertę uzupełniają sterownicze kasety, regulatory temperatury, wentylatory, wyłączniki np. nożne czy przekaźniki. Nie można również zapomnieć o sprzęcie kontrolno-pomiarowym np. czujnikach, inicjatorach, miernikach, jak również panelach operatorskich (przyciski, przełączniki czy dotykowe modele) oraz sterownikach PLC. Te ostatnie stanowią pełny zestaw z komputerami przemysłowymi i przekaźnikami programowalnymi. Uzupełnieniem będą czujniki i przetworniki odpowiadające za protokoły komunikacyjne. Zapoznając się z dostępnym w sklepach asortymentem, dobrze jest sprawdzić, czy na pewno wybrane produkty są nowe. Powinny być skuteczne i praktyczne, a ich cena adekwatna do jakości. Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego sprzedawcy.