Sprzątanie podłóg w miejscach użyteczności publicznej, restauracjach, hotelach, czy halach magazynowych to spory problem. Oczywiste jest, że tradycyjne metody mycia nie sprawdzą się w takich miejscach. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, pojawiły się na rynku zaawansowane maszyny czyszczące, które nie tylko dokładnie zajmują się usuwaniem wszelkich zabrudzeń, ale również są ekonomiczne i wydajne. Czym są dokładniej szorowarki? Gdzie znalazły zastosowanie?

Czym są szorowarki, jakie są rodzaje szorowarek podłogowych?

Szorowarki podłogowe pozwalają w krótkim czasie wyczyścić duże powierzchnie, zużywając do tego celu znacznie mniej detergentów, niż w przypadku standardowych metod czyszczenia. Co istotne obecnej na rynku mamy dostępnych tak dużo rodzajów szorowarek, że bez problemu (z pomocą doświadczonego sprzedawcy) można dobrać urządzenie do potrzeb danej firmy. Podstawowy podział szorowarek ze względu na sposób obsługi urządzeń obejmuje szorowarki ręczne oraz szorowarki automatyczne. Szorowarki ręczne mają szerokie zastosowanie w obiektach sportowych, sklepach, restauracjach czy hotelach. Interesującą wersją szorowarek ręcznychszorowarki kompaktowe, stworzone z myślą o czyszczeniu małych i średnich powierzchni.

W przypadku dużych powierzchni, hal magazynowych, czy też miejsc o wysokim natężeniu ruchu z pewnością lepszym wyborem będą szorowarki automatyczne z fotelem dla operatora, czyli szorowarki samojezdne. Zaletą stosowania szorowarek podłogowych jest jednoczesne czyszczenie, mycie i suszenie czyszczonych powierzchni.

Jak działają szorowarki?

Szorowarki mogą mieć różne zasilanie, różnić się między sobą wydajnością czyszczenia. Firmy takie jak Centrummyjek.pl z Olsztyna pomagają w doborze właściwego rozwiązania dla danej firmy. Do wyboru są np. szorowarki kablowe (zasilane z sieci) bądź szorowarki akumulatorowe. Szorowarki wykonują jednocześnie trzy, nazwijmy to „operacje”. W pierwszym kroku nanoszą czystą wodą wraz ze środkiem czyszczącym na daną powierzchnię. W drugim kroku rozbijają zanieczyszczenia szczotką obrotową lub padem i zbierają zanieczyszczenia z czyszczonej powierzchni. W trzeciej fazie zasysają brudną wodę, pozostawiając nieskazitelnie czystą i suchą posadzkę.

Gdzie warto stosować szorowarki podłogowe?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wszędzie. Wszędzie tam, gdzie podstawą zadowolenia klienta jest czystość danego pomieszczenia, gdzie zależy właścicielom firm usługowych i produkcyjnych na optymalizacji kosztów pracowniczych i ogólnie kosztów prowadzenia firmy. Czy to miejsca użyteczności publicznej, czy punkty usługowe, firmy magazynowe czy też zakłady pracy wszędzie tam szorowarki podłogowe sprawdzą się w 100%. Ważne, by przed zakupem urządzenia spróbować określić jak duża powierzchnia podlegać będzie czyszczeniu? Jak często będzie ona czyszczona, czyli określić mniej więcej natężenie ruchu? Pomocne w wyborze rodzaju szorowarki będzie zbadanie, ile czasu możemy poświęcić na czyszczenie podłóg oraz czy są jakieś ograniczenia, które wymuszają zastosowanie danego rodzaju urządzenia?