Czytanie książek to nie tylko rodzaj rozrywki i sposób spędzania wolnego czasu. Aktywność ta przynosi bardzo wiele korzyści dla naszego umysłu. Przede wszystkim poszerza wiedzę i zwiększa zasób słownictwa. To jednak niejedyne zalety płynące z czytania. Dlaczego jeszcze powinniśmy czytać? Przedstawiamy 10 najważniejszych powodów, dla których warto czytać książki.

Dlaczego warto czytać książki?

Zastanawiasz się, czy warto czytać książki? Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak! Czytanie to miła i wartościowa forma spędzania wolnego czasu, która łączy przyjemne z pożytecznym. Jest to relaks dla głowy i duszy. Czytać można w dowolnym miejscu – w domu, w pociągu, samolocie, na plaży podczas wakacji czy w parku. Co ważne, książek jest tyle, że dosłownie każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wystarczy pójść do pobliskiej księgarni i wybrać swój idealny tytuł. Dlaczego warto? Oto najważniejsze korzyści płynące z czytania książek.

1. Zwiększony zasób słownictwa

Co daje czytanie książek? Przede wszystkim wpływa na poszerzanie słownictwa. Zyskują na tym nie tylko dzieci, które szybciej poznają nowe słowa, ale także osoby dorosłe, które mogą rozwijać swoje językowe umiejętności. Czytanie sprawia, że mamy większy zasób słów, łatwiej przekazujemy własne myśli i uczucia oraz sprawniej komunikujemy się z innymi ludźmi. Na pewno każdy czasem ma w życiu taką sytuację, że chce coś powiedzieć, ale brakuje mu słowa. Czytanie jest najlepszym ćwiczeniem na poszerzanie słownictwa i wypowiadanie się w sposób bardziej elokwentny. Umiejętność sprawnej komunikacji przydaje się nie tylko w pracy, ale też w różnych codziennych sytuacjach.

2. Poszerzanie wiedzy

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że bardzo ważną korzyścią wynikającą z czytania książek jest zdobywanie nowej wiedzy. Ludzie, którzy dużo czytają, są mądrzejsi i inteligentniejsi. Nie bez powodu człowieka, który ma wartościową wiedzę, określamy mianem ,,oczytanego’’. Dzięki książkom, które są prawdziwymi skarbnicami wiedzy, można poszerzać wiedzę w każdej dziedzinie. Warto więc korzystać z bibliotek i czytelni i od czasu do czasu wypożyczać książki z zupełnie obcej sobie dziedziny, by poszerzać swoje horyzonty.

3. Poprawa pamięci

Poprzez czytanie książek trenujemy nasz mózg i zmuszamy go do intensywnej pracy. Dzięki temu zyskujemy o wiele lepszą pamięć. Czytając, musimy bowiem zapamiętywać różne wątki, szczegóły, imiona bohaterów, ich historie, różne miejsca itd. W ten sposób nasza pamięć jest ciągle ćwiczona i utrzymywana w dobrej kondycji.

4. Poprawa skupienia i koncentracji

Czytanie wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, dlatego poprawia też zdolność koncentracji. W codziennym życiu często wykonujemy wiele czynności jednocześnie, jesteśmy przebodźcowani, przemęczeni, rozkojarzeni i mamy coraz większe trudności z koncentracją, wskutek czego nasz poziom wydajności spada. Czytanie książek uczy skupienia, pozwala się zatrzymać i być tu i teraz. Jest to bardzo ważna umiejętność w dzisiejszym świecie.

5. Rozwój wyobraźni

Czytając, cały czas tworzymy w swojej głowie obrazy, przenosimy się do innego świata i samodzielnie wizualizujemy sobie to, co dzieje się w książce. Czynność ta stymuluje prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię i wpływa na pobudzenie kreatywności. To dlatego właśnie im więcej czytamy, tym bardziej jesteśmy pomysłowi.

6. Źródło inspiracji

Książki bez wątpienia potrafią zainspirować. Wiele osób czyta, by zmotywować się do działania lub znaleźć wyjście z jakiejś trudnej sytuacji. Świetnie tutaj sprawdzają się różnego rodzaju poradniki i książki psychologiczne, które pomagają osiągać osobiste cele. Lektury fabularne także są wspaniałym źródłem inspiracji. Czasem nawet przypadkowo może okazać się, że postawa głównego bohatera, jego decyzje i aktywności zainspirują nas do zmian w życiu.

czytanie książek

7. Redukcja stresu

Dlaczego warto czytać? Otóż badania udowadniają, że czytanie potrafi obniżyć poziom stresu. Działa uspokajająco i jest świetną formą relaksu. Na koniec stresującego dnia w pracy warto więc oddać się fascynującej lekturze. Jeśli książka naprawdę nas interesuje, problemy dnia codziennego pójdą w zapomnienie. Ponadto czytanie to jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie się do snu i szybsze zasypianie. Warto zatem wprowadzić wieczorny rytuał z książką w dłoni. Na pewno lepiej wpłynie on na jakość snu niż oglądanie telewizji czy korzystanie ze smartfona w łóżku.

8. Kształtowanie osobowości

Kolejną zaletą płynącą z czytania jest to, że książki kształtują naszą osobowość. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży, które dopiero szukają własnej tożsamości i uczą się różnych zachowań. Czytając jakąś powieść, możemy postawić się na miejscu bohatera i wyobrazić siebie w pewnych nowych sytuacjach. W ten sposób poszerzamy swoje horyzonty i kształtujemy siebie. Książki sprawiają, że możemy spojrzeć na pewne kwestie z różnej perspektywy i rozwinąć własny światopogląd.

9. Poprawa umiejętności pisania

Czytanie książek nie tylko wpływa na rozwój słownictwa, ale też na umiejętność pisania. Wielu pisarzy, zanim odniosło sukces, czytało prace innych autorów. Czytanie pozwala znaleźć i rozwinąć własny styl. Kontakt z tekstem to także nauka poprawności ortograficznej i gramatycznej. Osoby, które dużo czytają, nie robią błędów i mają tzw. ,,lekkie pióro’’, a więc bez problemu przelewają swoje myśli na papier w sposób, który potrafi zaciekawić czytelnika.

10. Rozwój empatii

Czytanie rozwija także wrażliwość oraz uczucie empatii w stosunku do innych ludzi. Przenosząc się w świat fikcji literackiej, potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka i zrozumieć jego problemy. Dzięki temu jesteśmy bardziej empatyczni, chętni do pomocy w realnym życiu i stajemy się lepszymi ludźmi.

Sprawdź inspirujące książki na poprawę humoru.