Bycie opiekunem zwierzęcia wiąże się nie tylko z przyjemnościami i radością, ale także z odpowiedzialnością za jego zdrowie i dobre samopoczucie. Jednym z elementów tej opieki jest podjęcie decyzji o sterylizacji lub kastracji. Kiedy i dlaczego zgłosić się w tym celu do Gabinetu Weterynaryjnego Andrzeja Szkarłata? Wyjaśniamy.

Sterylizacja a kastracja – różnice

Sterylizacja i kastracja są dwoma różnymi procedurami związanymi z kontrolą rozrodu zwierząt, szczególnie kotów i psów. Mimo że często używane są jako synonimy, istnieją pewne istotne różnice między nimi. Sterylizacja zwierząt domowych to zabieg mający na celu usunięcie zdolności zwierzęcia do rozmnażania poprzez podwiązanie lub przecięcie jajowodów u samic oraz nasieniowodów u samców (bez ich usuwania). Na skutek tego, hormony płciowe w organizmie zwierząt nadal są wytwarzane.

Kastracja natomiast polega na usunięciu gruczołów płciowych, czyli gonad – u samców jąder, u samic jajników, co prowadzi do całkowitego i nieodwracalnego zahamowania produkcji hormonów płciowych. Warto podkreślić, że obie metody są zabiegami chirurgicznymi i wymagają przeprowadzenia w specjalistycznych placówkach, takich jak np. Gabinet Weterynaryjny Andrzeja Szkarłata w Krakowie.

Znaczenie sterylizacji i kastracji zwierząt domowych

Decyzja o sterylizacji lub kastracji zwierzęcia domowego ma wiele zalet zarówno dla jego zdrowia, jak i dla społeczności, w której żyjemy. Sterylizacja samic ma korzystny wpływ na ich zdrowie, gdyż zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów jajników oraz macicy, a także zapalenia przydatków czy torbieli jajnikowych. Sterylizacja wpływa również na zachowanie samic, które podczas cieczki mogą wykazywać agresję, uciekać z domu w poszukiwaniu partnera do kopulacji czy prowadzić do niechcianej ciąży i urodzenia potomstwa.

Jak podkreśla weterynarz z Gabinetu Weterynaryjnego Andrzeja Szkarłata – kastracja samców także ma swoje zalety. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów jąder oraz prostaty, zmniejsza agresję i tendencje do walk z innymi samcami czy prób ucieczek z domu w celu odnalezienia partnerki. Zabieg ten wpływa również na zmniejszenie oznakowanie terytorium oraz wpływa na uspokojenie ich charakteru.

Również dla społeczności ważne jest ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt domowych, których liczba niestety ciągle rośnie. Decyzja o sterylizacji lub kastracji naszego pupila w Gabinecie Weterynaryjnym Andrzeja Szkarłata przyczynia się do zmniejszenia liczby niechcianych miotów, a tym samym populacji zwierząt bezdomnych i skazanych na życie w cierpieniu oraz narażenia na choroby zakaźne.