Każdy, kto podejmuje pracę, musi przejść obowiązkowe wstępne szkolenie BHP. Jest to formalny obowiązek, który prawo narzuca przedsiębiorcy i jego pracownikom. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy trzeba znać i potwierdzić tę znajomość egzaminem sprawdzającym.

Szkolenie BHP na „dzień dobry”

Dla każdej nowo zatrudnionej osoby bezwzględnym warunkiem bezpiecznego przystąpienia do pracy jest szkolenie BHP. Przechodzi się je na koszt pracodawcy i w czasie pracy. Obowiązek ten dotyczy wszystkich zatrudnionych bez względu na rodzaj zajmowanego stanowiska: od praktykanta po szefa. Przeszkolony poświadcza na piśmie, że zna i umie stosować zasady BHP.

Aby utrwalać i uaktualniać wiedzę, organizowane są dwa rodzaje szkoleń: wstępne i okresowe. Wstępne ma formę instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Część pierwszą prowadzi fachowiec z zakresu BHP, zaś instruktażu stanowiskowego może dokonać sam pracodawca lub kierownik, lecz muszą oni posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Okresowe szkolenie w zależności od warunków pracy może odbywać się nawet raz na kilka lat. Przechodzą je regularnie wszyscy zatrudnieni w firmie.

Gdy w firmie jest więcej niż 100 pracowników, pracodawca musi utworzyć służbę BHP, natomiast gdy zatrudnionych jest mniej ludzi, może powierzyć te zadania jednej wykwalifikowanej osobie. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw zatrudniających stałą, fachową kadrę, w których szkolenia BHP nie muszą być przeprowadzane często, obowiązki służby BHP zleca się firmom zewnętrznym. To pozwala na optymalizację kosztów.

Outsourcing BHP pomocą dla przedsiębiorcy

Szkolenia BHP może prowadzić każda osoba prawna lub fizyczna, o ile spełnia wymóg zarejestrowania swojej działalności gospodarczej. Musi zatrudniać wykładowców i instruktorów posiadających wymagany zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne, gwarantujące właściwą realizację programów szkolenia. Jednak szkolenia BHP to nie wszystko. Kompleksowa obsługa polega przede wszystkim na doradztwie w zakresie interpretacji przepisów BHP i prowadzeniu kontroli ich przestrzegania. Usługi BHP znajdują się w ofercie Biura Rachunkowego Lucyny Przybył z Gostynia.

Firma zewnętrzna organizuje dla przedsiębiorstw szkolenia p-poż, kursy pierwszej pomocy, dokonuje oceny ryzyka zawodowego dla każdego stanowiska pracy. Dba o ochronę przeciwpożarową budynków i odpowiednie ich oznakowanie. Reprezentuje klienta przed państwowymi instytucjami kontrolnymi i prowadzi obowiązkowe rejestry związane z BHP. Oferuje też pomoc przy załatwianiu formalności powypadkowych i związanych z wystąpieniem chorób zawodowych.