Dezynfekcja polega na likwidowaniu bakterii, wirusów i grzybów chorobotwórczych. W mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach, ośrodkach zdrowia, szkołach, przedszkolach i wielu innych budynkach jest przeprowadzana przez specjalistów, z wykorzystaniem środków fizycznych i chemicznych. Proces trwale usuwa niebezpieczeństwa. Zabiegi mają na celu zabezpieczenie pomieszczeń przed późniejszym zakażeniem.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja jest zabiegiem likwidującym bakterie, wirusy i grzyby za pomocą środków fizycznych i chemicznych. Epak PHU ma obecnie więcej pracy, z uwagi na pandemię z jaką zmaga się również nasz kraj. Proces minimalizuje ryzyko zarażenia się Covid-19. Metoda jest stosowana zapobiegawczo lub też w sytuacji, gdy doszło do skażenia pomieszczeń. Przeprowadzana jest również w miejscu, w którym doszło do zgonu. Musi być ono dokładnie zdezynfekowane silnymi preparatami, z użyciem specjalistycznego sprzętu, ze względu na wysokie zagrożenie sanitarne. Wskazana jest dezynfekcja klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniach, z powodu możliwości występowania bakterii rodzaju Legionella, która może przedostać się do powietrza, działając chorobotwórczo.

Gdzie przeprowadzana jest dezynfekcja?

Dezynfekcja w szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich i weterynaryjnych przeprowadzana jest metodami: ULV, ozonowanie, opryskiwanie, gruba kropla, zamgławianie termiczne. W miejscach narażonych na czynniki chorobotwórcze zabiegi usuwają bakterie i drobnoustroje, dzięki czemu otoczenie staje się czyste i higieniczne. W przedszkolach, szkołach, urzędach, zakładach zabiegi powinny być stosowane regularnie, ponieważ codziennie jest duża rotacja ludzi, więc jest wyższe ryzyko utrzymania się bakterii i drobnoustrojów. Wszystkie pomieszczenia zamknięte: klasy, korytarze, szatnie są odkażane, a w przedszkolach również piaskownice. Procesowi poddawane są również: mieszkania, domy jednorodzinne, hotele, restauracje oraz różnego rodzaju obiekty czy wybrane pomieszczenia.