Osoby ze świeżo zdiagnozowaną wadą wzroku często stają przed wyborem: okulary czy soczewki kontaktowe? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Z pewnością w doborze właściwego rozwiązania pomoże okulista i optyk. Dobrze jest choć raz sprawdzić je obie. Jakie są korzyści ze stosowania okularów korekcyjnych? Kto powinien sięgnąć po szkła kontaktowe? Czy wszyscy mogą je stosować?

Zalety i wady szkieł kontaktowych

Soczewki zwane wymienne szkłami dzielą się na jednodniowe, miesięczne, toryczne (do korekcji astygmatyzmu) oraz tzw. zerówki. Mogą być przeznaczone do korekcji wad wszelkiego rodzaju. Nosić je mogą osoby krótkowzroczne lub dalekowzroczne. Nowością na rynku w salonach optycznych są specjalne progresywne soczewki kontaktowe. Służą do leczenia prezbiopii (starczowzroczności). Do ich głównych zalet należy ich niewidoczność i dyskrecja oraz możliwość zmiany koloru tęczówki. Nie ograniczają przy tym pola widzenia i cechują się lekkością. Nie wpływają na zmianę widoku oczu. Oznacza to, że nie powiększają ich lub nie zmniejszają (optycznie). Nie są poza tym podatne na zmiany pogody i nie ograniczają ruchów. Są bezpieczne, wytrzymałe i stosunkowo tanie. Do głównych wad szkieł kontaktowych zalicza się brak możliwości dodania ochronnych warstw. Są też (początkowo) trudniejsze do zakładania. W przypadku infekcji oczu niewskazane jest ich noszenie. Wymagają też zachowania ok. 2-dniowych przerw w stosowaniu.

Zalety i wady okularów korekcyjnych

Podstawową zaletą okularów korekcyjnych jest ich wygodne noszenie i szybkie zakładanie. Szeroki wybór oprawek do okularów i dopasowanych do wady wzroku szkieł sprawia, że w szybki sposób można zmienić wizerunek. Są jednak stosunkowo drogie, chociaż opłata jest jednorazowa. Nowoczesny design i szeroka gama kolorów sprawia, że coraz częściej zakładają je osoby ze zdrowymi oczami. Przykładem są okulary zerówki. Duży wybór materiałów sprawia, że są poza tym wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Pozwalają także na dodatkową ochronę oczu w postaci powłok fotochromowych, polaryzacyjnych czy antyrefleksyjnych. Warto w tej kwestii skorzystać z porady optyka.

Nie są jednak pozbawione wad. Niektórym osobom mogą się wydać ciężkie i uwierać np. w nos. Często też ograniczają aktywność ruchową. Duże moce mogą natomiast wywoływać nienaturalny efekt dużych lub małych oczu. Szkła korekcyjne pozbawione ochronnej powłoki mogą parować i są podatne na uszkodzenia. Chociaż może je nosić każdy, muszą pasować do danej stylizacji. Poza tym ich oprawy ograniczają mimo wszystko widzenie i stanowią barierę poprzez zakrycie oczu. Każde uszkodzenie lub rysa na szkłach wymaga kosztownej wymiany. Należy się również liczyć z tym, że nie wszystkie modele okularów przeciwsłonecznych pozwalają na zawarcie soczewek korekcyjnych.

Szkła z oprawkami czy soczewki kontaktowe?

Wybór pomiędzy okularami a szkłami kontaktowymi należy uzależnić od stylu życia. Osoby aktywne, uprawiające sport powinny chociaż raz przetestować kolorowe soczewki lub okulary sportowe np. polaryzacyjne. Polecane są ponadto osobom, które często podróżują i zmieniają klimat. Natomiast okulary korekcyjne rekomendowane są osobom, które cenią spokojny tryb życia. Umożliwiają także odpocząć oczom poprzez ich wygodne zdjęcie. Ponieważ soczewka nie styka się bezpośrednio z gałką oczną, jest opcją mniej inwazyjną. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z okulistą.

Obie opcje mają wady i zalety. Warto sprawdzić oba rozwiązania i dokonać wyboru na podstawie własnych odczuć i opinii specjalisty. Może się bowiem zdarzyć, że wada wzroku nie pozwala na noszenie kolorowych soczewek. Również infekcje i alergie mogą uniemożliwić skorzystanie z którejś z opcji.