Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka wymaga okresowego przeprowadzania różnych badań. Dokładnie tak jest w przypadku badań neurologicznych dzieci, które można wykonać u neurologa, np. w gabinecie dr A. Masztalerz. Sam fakt otrzymania od lekarza rodzinnego skierowania na konsultację neurologiczną nie musi oznaczać nic złego, ważne, aby tej wizyty nie zaniedbać i sprawdzić rozwój zarówno rozwój mózgu dziecka, jak i jego układu nerwowo-mięśniowego.

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?

Badania neurologiczne pozwalają ocenić pracę układu nerwowego. Badaniem zajmują się lekarze neurolodzy, którzy na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego przeprowadzają wywiad z rodzicem celem znalezienia tzw. ogniska, czyli miejsca, które powoduje szereg objawów neurologicznych. Przykładem miejsca, gdzie można dokonać diagnostyki neurologicznej dzieci, jest gabinet Anna Masztalerz, Dr Nauk Med. Spec. Neurolog Dziecięcy, gdzie możliwe jest również wykonanie badania bilansowego i leczenia w zakresie neurologi dziecięcej.

Neurolog zajmuje się diagnozą nieprawidłowości w rozwoju mózgu, schorzeń nerwowo-mięśniowych, jak np. dystrofia mięśni. Bardzo często pomaga ocenić czy urazy, do których doszło w czasie porodu, nie wpłynęły na rozwój psychomotoryczny dziecka. Do chorób, którymi zajmuje się neurolog dziecięcy, należą też m.in. mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny rdzeniowo-kręgowe, zaburzenia zachowania i rozwoju, różne uszkodzenia mózgu, rwa kulszowa, padaczka, czy zaburzenia mowy.

Kiedy należy udać się do neurologa?

W gabinetach takich jak ten wspomniany wyżej można liczyć na fachową poradę, pomoc w dalszym leczeniu różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych, emocjonalnych takich jak nadpobudliwość, ADHD, autyzm, czy też różnego rodzaju choroby genetyczne. Wskazania do wizyty do neurologa to m.in. przebyte w trakcie ciąży infekcje wirusowe, poród przez cesarskie cięcie, wcześniactwo, a także nienaturalne napięcie ciała, brak zainteresowania dziecka otoczeniem, zaburzenia pamięci, a także opóźnienie mowy, chodzenia.