Coraz więcej i częściej pisze się oraz mówi o tym, że terapia to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Stoi za tym wiele przesłanek, ale podniesienie jakości życia i pogodzenie się ze sobą zawsze stoją na czele korowodu. Troska o zdrowie psychiczne jest tak samo ważna jak dbanie o ten aspekt w wymiarze fizycznym  – kiedy boli brzuch to idziemy do lekarza i to samo robimy kiedy coś dolega naszej duszy. W tym celu można skorzystać z pomocy psychoterapeuty Kamili Korczak.

Pomoc psychologa – w czym może pomóc?

Krzywdzący stereotyp, że „tylko ludzie słabi chodzą do psychologa” powoli, acz konsekwentnie spychany jest ze sceny, a na jego miejsce wchodzi idea holistycznego podejścia do zdrowia. W końcu ciało i duszą są ze sobą nierozerwalnie połączone i obie płaszczyzny muszą być w harmonii, abyśmy mogli w pełni korzystać z uroków życia. Decyzja o odwiedzeniu poradni zdrowia psychicznego nie jest łatwa, bo każdy z nas nosi w sobie wiele lęków, również związanych z tym jak nas postrzegają inni. Jednak nie zmienia to faktu, że są momenty w życiu kiedy trzeba ten lęk oswoić i wybrać się na terapię

Zwłaszcza kiedy odczuwamy pewien dyskomfort psychiczny od dłuższego czasu, a rozmowa z najbliższymi nie przynosi już ukojenia, a my czujemy coraz większy ciężar. Depresja, zaburzenia nerwicowe czy te związane ze stresem oraz syndrom DDA to nie wymyślone problemy przewrażliwionych ludzi tylko realne jednostki chorobowe, które można i trzeba leczyć. Psychoterapeuta może pomóc uporać się z różnymi problemami, w tym:

  • nieumiejętność radzenia sobie z silnymi emocjami,

  • poczucie braku sensu i ogólnej pustki,

  • trudności w podejmowaniu decyzji,

  • problemami w komunikacji z innymi oraz z relacjami społecznymi,

  • trudnościami w styczności ze zmianami,

  • kryzys emocjonalny i życiowy,

  • wypalenie zawodowe.

Jak wygląda przebieg terapii?

Różnie. Każdy z nas jest inny, zmaga się z różnymi napięciami, traumami i problemami, które wpływają na nasze samopoczucie, a często i całe życie. Dlatego tak ważna jest konsultacja z psychologiem, który podczas pierwszego spotkania postara się określić, z czym mamy do czynienia i na jej podstawie ustala się jak będzie wyglądał program leczenia. Pacjent może więc brać udział w psychoterapii indywidualnej lub grupowej, czasem potrzebna jest terapia par albo konsultacja psychiatryczna czy wizyta u innego specjalisty (niektóre dolegliwości psychologiczne mają podłoże w innych schorzeniach np. zaburzenia pracy tarczycy). 

Sesje terapeutyczne trwają 50 minut i odbywają się regularnie, dzięki czemu osoby będące w procesie leczenia czują się pewniej. Spotkania z psychoterapeutą, który działa w nurtach psychoanalitycznym i psychodynamicznym, opierają się najczęściej na rozmowie. Terapia psychodynamiczna to forma terapii polegającej na analizie nieświadomych myśli, pragnień oraz doświadczeń pacjenta. Terapeuta skupia się na relacjach międzyludzkich pacjenta, by pomóc mu zrozumieć korzenie swoich problemów. Podczas terapii często wykorzystuje się techniki takie jak wolne skojarzenia czy interpretacja snów. Głównym celem terapii psychodynamicznej jest osiągnięcie zmiany wewnętrznej osoby, która ma prowadzić do lepszego funkcjonowania w codziennym życiu. Ilość spotkań zależna jest od złożoności problemu, z którym przychodzi pacjent, jak i jego potrzeb – jednej osobie wystarczy kilka spotkań, a inna będzie potrzebowała ich kilkanaście. Najważniejszym zadaniem podczas terapii to dać sobie czas.

Gdzie udać się na terapię?

Warto wybrać się do gabinetu psychoterapeutycznego, który mamy blisko, dzięki czemu nie będzie problemów z dojazdem, ani czasem oczekiwania na wizytę. Osoby mieszkające w Olsztynie mogą skorzystać z pomocy psychoterapeutki Kamili Korczak, która zajmuje się zarówno terapią indywidualną, jak i grupową. Reasumując, do psychologa chodzić warto, nie tylko, kiedy trapią nas poważne problemy, ale też wtedy, kiedy chcemy uporządkować sobie coś w głowie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na przedłużający się lub uporczywie nawracający smutek i lęk, poczucie bezsensu i pustki oraz ogólny spadek energii życiowej. Objawy te mogą oznaczać, że mamy jakieś problemy, z którymi pomoże uporać się psychoterapeuta. 

Psychoterapeuta Kamila Korczak prowadzi swój własny gabinet psychologiczny w Olsztynie. Specjalizuje się w terapii osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Pomaga zwalczać zaburzenia takie jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości, anoreksja, bulimia, stres pourazowy, autoagresja i ADHD oraz wykonuje diagnozy psychologiczne. Psychoterapia może odbywać się indywidualnie, w parach lub grupach na miejscu lub online. Psychoterapeutka zapewnia pełną dyskrecję i komfort, dlatego osoby, które odwiedzą jej gabinetu, mogą poczuć się bezpiecznie i swobodnie.