Zespół policystycznych jajników to najczęściej diagnozowane zaburzenie endokrynologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Pierwszy raz zostało ono opisane w 1935 roku przez dwóch lekarzy: Irvinga Steina i Michaela Leventhala. Na zespół policystycznych jajników (PCOS)- według szacunków- choruje od 5-10% populacji młodych kobiet. Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie?

Objawy zespołu policystycznych jajników

Chorobie towarzyszy szereg objawów, które zazwyczaj nie są jednoznaczne. Dopiero wnikliwe badania oraz szczegółowy wywiad z pacjentką, pozwalają na postawienie ostatecznej diagnozy. Chore kobiety najczęściej skarżą się na nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak. Nie jest to jednak wyznacznik, ponieważ PCOS może się ujawnić nawet przy prawidłowo występujących menstruacjach. Miesiączkom zazwyczaj towarzyszy bardzo obfite krwawienie. Na długi czas przed ich wystąpieniem, kobietom dokuczają bóle miednicy, wzdęcia oraz wahania nastroju. Pacjentki miewają także problemy z zajściem w ciążę, co jest skutkiem często bezowulacyjnych cykli. Kolejnym problemem, z jakim muszą się zmagać, jest skłonność do tycia. Zbędnych kilogramów przybywa nawet wtedy, kiedy kobieta prowadzi aktywny tryb życia i stosuje zdrową i różnorodną dietę. Do tego wszystkiego dochodzą kłopoty ze skórą, które często objawiają się łojotokiem i trądzikiem. Wstydliwą oznaką zespołu policystycznych jajników jest także pojawienie się zarostu na twarzy pacjentki oraz łysienie, które powoduje nadmiar męskich hormonów w jej organizmie. Na ciele kobiety mogą pojawić się także ciemne plamki. Jest to tak zwane rogowacenie ciemne.

Diagnoza PCOS

Na postawienie ostatecznej diagnozy składa się wiele czynników. Wszelkie badania hormonalne wykonuje się u pacjentki w pierwszej fazie cyklu. Należy oznaczyć we krwi poziom hormonu luteinizującego, hormonu folikulotropowego oraz testosteronu i androstendionu. Wykonuje się także test obciążenia glukozą. Ginekolog zleca przezpochwowe badanie USG, które pozwala na dokładną ocenę jajników. Zmienione chorobowo jajniki są powiększone i zawierają dużą liczbę małych pęcherzyków.

Leczenie PCOS

Zespołu policystycznych jajników nie da się wyleczyć całkowicie. Można je jednak kontrolować przy pomocy leków antykoncepcyjnych. Zdaniem dr n. med. Jacka Skórczewskiego należy działać na wielu płaszczyznach. Co oznacza likwidację dokuczliwych objawów po kolei. Zespół policystycznych jajników nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę, ale ją utrudnia. Doświadczony ginekolog będzie ogromnym wsparciem w trakcie starań o dziecko. Doskonałym specjalistą z Bydgoszczy jest właśnie dr n. med. Jacek Skórczewski, który cieszy się dużym uznaniem pacjentek oraz posiada ogromną wiedzę z zakresu ginekologii, położnictwa oraz fizjologii i patologii ciąży.