To, że warzywa i owoce są zdrowe, wie każdy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ich jakość może znacząco różnić się od siebie. Jak kupować tak, aby wycisnąć z nich jak najwięcej wartościowych witamin? Podpowiadamy.

Jedzmy sezonowo

Na początku idealnie byłoby zorientować się, kiedy przypada sezon na konkretne owoce i warzywa. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czym zainteresować się w sklepie lub na bazarze w danym okresie. Istnieje duża szansa, że takie produkty zostały wyhodowane na świeżym powietrzu, a nie w szklarni, w której do ich uprawy zużywa się wiele nawozów, a same rośliny mają mało naturalnego światła. To rozwiązanie oszczędne, ekologiczne i przede wszystkim najzdrowsze dla naszego organizmu.

Naszą uwagę powinny też zwrócić produkty wyglądające zbyt idealnie. Takie bowiem występują w przyrodzie bardzo rzadko. Perfekcyjnie gładkie, okrągłe, identyczne pomidory czy jabłka z połyskującą skórką muszą wzbudzać naszą czujność, co do sposobu, w jaki zostały wyprodukowane lub były transportowane. Dlatego dobrze jest kupować warzywa i owoce od lokalnych dostawców. Sprzedaż warzyw z własnej uprawy jest coraz popularniejsza. Można spróbować zorientować się, gdzie w naszej okolicy możemy dostać najsmaczniejsze, choć wcale nie najpiękniejsze produkty.

Jedzmy świeżo

Świeżość to podstawa żywienia. Nic, co długo zalega na sklepowych półkach, nie będzie smakowało dobrze. Uważnie przyglądajmy się warzywom i owocom, które kupujemy. Powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe.

Pamiętajmy też, że płody rolne tracą część swoich wartości odżywczych podczas przetwarzania, a więc np. w trakcie obróbki cieplnej. Stąd warto czasem sięgać po surowe warzywa. Starajmy się też kroić je tuż przed podaniem, a nie kilka godzin wcześniej. To sprawi, że witaminy nigdzie nam nie uciekną.

Jedzmy lokalnie

Sprzedaż warzyw i owoców kwitnie właściwie wszędzie. Pytanie, czy rzeczywiście wszędzie warto je kupować. Zwracajmy uwagę na kraj pochodzenia nabywanych przez nas produktów i zastanówmy się, ile czasu minęło, od kiedy zostały one zerwane oraz jaką drogę musiały przejść, aby znaleźć się w tym miejscu, z którego na nie patrzymy. A skoro nadal wyglądają idealnie, to co jest z nimi nie tak? Czym je nafaszerowano? Takie przemyślenia nie zachęcają do zakupów. Dlatego warto zaopatrywać się w płody rolne u lokalnych dostawców.

Przedstawiciel firmy Sebastiano, która zajmuje się dostawą owoców i warzyw w województwie mazowieckim zauważa, że coraz większy wpływ na nasze decyzje zakupowe ma ekologia. Sprzedaż warzyw ekologicznych jest coraz popularniejsza. Nie dość, że do ich produkcji stosuje się mniej i zupełnie innych nawozów niż tradycyjnie, to jeszcze ich krótko trwający transport nie jest tak szkodliwy dla środowiska, jak import z zagranicy.