Łosoś to ryba, z którą można swobodnie eksperymentować w kuchni. Jej mięso smakuje dobrze praktycznie w każdej postaci. Coraz odważniej sięgamy po nie w wersji surowej. Tatar z łososia to flagowe danie restauracji, które specjalizują się w przygotowywaniu ryb. Potrawa ta uważane jest za wykwintną pomimo swojej prostoty. Jednak przyrządzenie pysznego tatara z łososia to nie lada sztuka. W czym tkwi sekret wybornego smaku?

Łosoś świeży czy wędzony?

Tradycyjnego tatara przygotowuje się z surowego mięsa łososia. W takiej też postaci serwuje się je w sushi barach. Łosoś słynie z soczystego, delikatnego i rozpływającego się w ustach mięsa. Wiele osób obawia się jednak o bezpieczeństwo spożywania jakiejkolwiek ryby na surowo. Jak wyjaśnia szef kuchni ze smażalni ryb „Rybakówka” – jeżeli łosoś pochodzi ze sprawdzonej hodowli i przed podaniem na stół przechowywany był w odpowiednich warunkach, możemy bez przeszkód spożywać go bez wcześniejszej obróbki termicznej. Wyjątkiem są dzieci i kobiety w ciąży. Surowe mięso łososia jest cennym produktem spożywczym. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A i C, białko, wapń oraz sole mineralne. A do tego smakuje wybornie.

Tatara możemy przygotować również z wędzonego łososia. Pamiętajmy tylko, że proces wędzenia znacząco wpływa na smak mięsa oraz jego strukturę. Jest to dobra alternatywa, kiedy nie mamy możliwości zakupu świeżej ryby, lub gdy ciężko nam przekonać się do spróbowania jej na surowo. Wędzonego łososia dostaniemy w każdym markecie spożywczym. Wybierzmy produkt o jak najwyższej jakości, aby mieć pewność, że nasz tatar będzie smaczny i wartościowy.

Tajemnica tkwi w prostocie

Wiemy już, że najlepszy tatar powstaje z surowego łososia pochodzącego ze sprawdzonej hodowli. To pierwszy sekret udanego dania. Jaki jest drugi?  Prostota przygotowania. Surowy łosoś powinien być głównym bohaterem tatara, a pozostałe składniki mają za zadanie dopełniać jego smak. Jak przygotować tatara w najprostszej wersji? Rybę należy pokroić w drobną kostkę, tak by kawałki mięsa były wyczuwalne na języku. Pod żadnym pozorem nie można łososia zmielić lub zblendować.

Do mięsa dodajemy drobno posiekaną, surową cebulkę. Najlepiej sprawdzi się szalotka. Całość doprawiamy sokiem z cytryny, solą morską i kolorowym pieprzem. Danie można udekorować świeżym koperkiem, szczypiorkiem lub plastrem świeżego ogórka. Tatara serwujemy prosto z lodówki lub w temperaturze pokojowej. W tym drugim przypadku pamiętajmy, by potrawa nie stała na stole zbyt długo i nie była narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.