Zawód rzeźnika wędliniarza w dzisiejszych czasach nie jest zbyt popularny. Trudno o pracowników o tej specjalności. To profesja z wielowiekową tradycją, do której wykonywania potrzebny jest szereg określonych cech, które nie każdy posiada. To zawód rzemieślniczy, więc osoby go wykonujące mogą być zrzeszeni w odpowiednich do miejsca zamieszkania cechach rzemieślniczych, takich jak Cech Wędliniarzy i Rzeźników z Warszawy.

Predyspozycje do wykonywania zawodu rzeźnika-wędliniarza

Zawód rzeźnika –wędliniarza wymaga posiadania wielu ściśle określonych cech, które są niezbędne przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Przede wszystkim jest to zawód dla osób wytrwałych i cierpliwych, które potrafią się podporządkować do panujących reguł, umieją pracować szybko, a przy tym być skupione, ale mieć podzielną uwagę. Od kandydatów na stanowisko rzeźnika-wędliniarza wymaga się dużej sprawności, szczególnie jeśli chodzi o ręce i palce. Osoby te powinien wyróżniać dobry wzrok, rozróżnianie barw,  koordynacja wzrokowo-ruchowa i dobrze rozwinięte zmysły smaku, węchu i dotyku.

Obowiązki na stanowisku rzeźnika -wędliniarza

Rzeźnik-wędliniarz jest zawodem o charakterze produkcyjnym. Osoba wykształcona pod tym kątem może pracować w rzeźniach, zakładach mięsnych czy też punktach zbytu mięsa. Zakres obowiązków na stanowisku rzeźnika-wędliniarza jest dość szeroki. Osoba taka nadzoruje zwierzęta przyjęte do uboju, dobiera odpowiednie maszyny i narzędzia do uboju zwierząt, za który jest również odpowiedzialna. Do zadań rzeźnika należy także oprawienie oraz klasyfikacja mięsa oraz rozbiór poszczególnych jego części na mniejsze elementy, które są potem przygotowane do produkcji określonych produktów, takich jak wędzonki czy wędliny. Bardzo ważne jest konserwowanie (peklowanie, solenie, chłodzenie i zamrażanie), przechowywanie i magazynowanie mięsa w odpowiednich warunkach oraz przygotowanie go do sprzedaży. Cały wykonany proces musi być udokumentowany w raportach, których sporządzanie również leży po stronie rzeźnika-wędliniarza.

Jak zostać rzeźnikiem –wędliniarzem?

Jest kilka dróg do uzyskania uprawnień wymaganych do wykonywania tego zawodu. Po pierwsze, zasadnicza szkoła zawodowa, w której nauka trwa 3 lata i kończy się teoretycznym i praktycznym egzaminem zawodowym. Można też mieć ukończone kursy przetwórstwa mięsnego, które są organizowane przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego. A jeśli komuś zależy na zdobyciu fachu w tradycyjny sposób, to niech zgłosi się do cechu w swoim mieście. Cechy Wędliniarzy i Rzeźników zrzeszają zarówno rzemieślników, właścicieli zakładów, które zajmują się rzeźnictwem, wędliniarstwem oraz kuchmistrzostwem na terenie całego kraju. Zawód rzeźnika wędliniarza ma bardzo bogatą tradycję, w oparciu o którą są do niego przygotowywani kandydaci w zakładach zrzeszonych w cechach. Nauka kończy się egzaminem czeladniczym, a następnie osoba taka przystępuje do egzaminu na mistrza, po zdaniu którego będzie mogła przyuczać do zawodu kolejnych uczniów.