Budowa domu jest procesem wieloetapowym. Zawsze po jej finalizacji należy złożyć zawiadomienie o jej ukończeniu. Wówczas możliwe będzie użytkowanie budynku. W tym celu potrzebne jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza jest zatem niezbędna, by zakończyć formalne kwestie. Sprawdzamy, czym dokładnie jest inwentaryzacja powykonawcza budynku i co powinna zawierać.

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna?

Po zakończeniu budowy domu wymagane jest wykonanie inwentaryzacji powykonawczej budynku. Polega ona na zebraniu niezbędnych, aktualnych danych działki. W tym celu wykonuje się pomiary geodezyjne. Geodeci podczas inwentaryzacji zbierają potrzebne dane z uwzględnieniem umiejscowienia w przestrzeni wszystkich części zagospodarowania obiektu budowlanego. Inwentaryzacja geodezyjna rozpoczyna się zwykle od pomiaru wyjściowego stanu budynku. Szczególnie dotyczy to obiektów wymagających okresowego badania odkształceń i przemieszczeń.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza umożliwia rejestrację wszelkich zmian, które zaszły do jej zakończenia. Pozwala również sprawdzić, czy wprowadzone zmiany zgadzają się z projektem budowy. Podczas całego procesu powstaje również specjalna mapa, która uzupełnia dotychczasową mapę geodezyjną o takie elementy jak:

  • Obiekt mieszkalny,

  • Przyłącza: prądu, wody, gazu czy kanalizacji,

  • Tarasy,

  • Ogrodzenie, bramy, furtki,

  • Miejsca parkingowe,

  • Inne utwardzone powierzchnie.

Co obejmuje inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?

Dokumentacja geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej składa się z:

  1. Dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

Zawiera dane o wprowadzonych zmianach, naniesionych następnie na mapę. Inwentaryzacja przyłączy wymaga natomiast dołączenia informacji o zgodności montażu z projektem (ZUD).

     2. Operatu geodezyjnego.

Pełna dokumentacja geodezyjna, tworzoną przez cały okres trwania budowy. Obejmuje również początkowe prace. Należy do nich np. tyczenie budynku czy sprawdzenie rozmieszczenia poszczególnych części budynku.

Ile trwa inwentaryzacja geodezyjna?

Po wszystkim geodeta przekazuje sporządzoną kopię mapy kierownikowi budowy. Jej oryginał przekazuje się natomiast do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Dzięki nim możliwe będzie wprowadzenie zmian w informacjach, dotyczących wykazu gruntów, obiektów oraz sieci uzbrojenia powierzchni. Jedna kopia mapy jest przekazywana inwestorowi budynku.

Inwentaryzacja geodezyjna budynku trwa zazwyczaj od 1 do 8 tygodni. Wszystko zależy jednak od okresu oczekiwania na odbiór dokumentów od odpowiedniego urzędu. Wykonanie inwentaryzacji powykonawczej budynku jest obowiązkowe. Bez niej niemożliwe jest zgłoszenie zakończenia budowy budynku nadzorowi budowlanemu oraz złożenie wniosku o pozwolenie na eksploatację. Użytkowanie obiektu bez posiadania odpowiedniej zgody wiąże się z otrzymaniem kary.

Do wykonania inwentaryzacji geodezyjnej najlepiej zatrudnić fachowców z firmy geodezyjnej. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszelka dokumentacja będzie wykonana dobrze.