czas czytania: 15 min materiał partnera

Jaki rodzaj dachu wybrać?

dach na domu jednorodzinnym

Jednym z etapów budowy domu jest stworzenie bezpiecznego i funkcjonalnego dachu. O jego kształcie należy pomyśleć już na etapie projektowania. I choć wiele osób decyduje się na klasyczne spadziste dachy, coraz częściej możemy zauważyć płaskie – szczególnie na domach w stylu nowoczesnym. Czym charakteryzują się oba rodzaje i który będzie strzałem w dziesiątkę?

 

Innowacyjne płaskie dachy – czy warto?

Płaskie dachy są wybierane przede wszystkim w przypadku innowacyjnych projektów. Do ich największych zalet zaliczamy przede wszystkim:

  •     Niska cena – do zbudowania dachu płaskiego używa się o wiele mniejszą ilość materiałów budowlanych. Konstrukcja jest prostsza, a co za tym idzie, również tańsza.
  •     Energooszczędność – zmniejszona powierzchnia zewnętrza wiąże się z lepszą termoizolacją. Na płaskich dachach można łatwiej montować panele słoneczne i dowolnie manewrować ich kątem nachylenia.
  •     Odporność na wiatr – konstrukcji nie będą straszne nawet największe wichury.
  •     Dodatkowa przestrzeń – w ostatnich latach modne staje się zagospodarowanie płaskich dachów, na przykład poprzez stworzenie tarasu.

Czy mają one jakieś wady? Przede wszystkim nie każdemu się spodobają pod kątem wizualnym. W okresie zimowym ogromnym minusem jest gromadzenie się śniegu. Jego nadmierne ilości mogą powodować obciążenie konstrukcji i jej zawalenie, dlatego konieczne będzie regularne odśnieżanie.

Kiedy postawić na dach spadzisty?

Mimo rosnącej popularności dachów płaskich nadal wiele osób decyduje się na klasyczne rozwiązaniem w postaci spadzistych – szczególnie jeśli chcą stworzyć poddasze użytkowe. Jedną z ich zalet jest także wygląd. Z pewnością prezentuje się bardziej spektakularnie niż ścięta płaszczyzna. Co więcej, dachy spadziste mogą występować w wielu różnych typach: pulpitowe, dwuspadowe, kopertowe, namiotowe, mansardowe itd. Najbardziej spadziste dachy możemy zaobserwować w górach – na północy Polski. Nie bez powodu! Ich głównym zadaniem jest zapobieganie osadzania się śniegu, którego w tamtych rejonach spadają kolosalne ilości.

 

Decyzja o kształcie dachu nie leży wyłącznie po stronie właściciela domu. Powinna być zgodna z lokalnymi przepisami dotyczącymi rozwiązań architektonicznych na danym terenie. Warto spytać o opinię profesjonalnego dekarza, na przykład z firmy Dach-Bud, której siedziba mieści się w Mechlinie. Pomoże on nie tylko wybrać optymalny kształt dachu, ale także najlepsze materiały budowlane do stworzenia solidnej więźby oraz wysokiej jakości pokrycie dachowe. Bez względu na to, który rodzaj dachu zostanie wybrany – zawsze najważniejsze jest, aby był trwały i odporny na działanie czynników środowiska.