czas czytania: 3 min materiał partnera

Beton i jego klasy – poznaj je razem z nami!

beton

Beton to materiał budowlany, bez którego nie można mówić o budownictwie. Nie oznacza to jednak tego, że występuje on tylko w jednym rodzaju. Wręcz przeciwnie, jest ich wiele, a od tego, który zostanie zastosowany, wielokrotnie zależy jakość wykonanych konstrukcji budynków. Ważne jest bowiem w budownictwie określanie gęstości betonu, czy jego ciężkości. Inny wykorzystuje się przy wylewkach fundamentowych, a inny na stropy! Poznaj razem z nami klasy betonu.

Klasyfikacja betonu ze względu na gęstość

Do podstawowego sposobu klasyfikowania betonu zalicza się rozróżnianie go ze względy na jego gęstość. I tak wyróżnia się w branży betony lekkie, ciężkie oraz zwykłe.

Pierwsza grupa materiałów, zwane są często betonami komórkowymi, lub gazbetonami. W stanie suchym ich gęstość najczęściej oscyluje w granicach 800-2000 kg/m3, co pozwala na tworzenie z nich elementów drobnowymiarowych lub też średniowymiarowych. Mowa m.in. o bloczkach, nadprożach, czy też płytach stropowych .

Druga grupa betonów – ciężkie – to te, których gęstość przekraczają 2600 kg/m3. Wykonywane są z kruszyw manganowych, czy barytowych, a stosowane są najczęściej w budownictwie gospodarczym, przemysłowym, liniowym, oraz kubatorowym. Wielokrotnie są też wykorzystywane tam, gdzie konstrukcje powinny stanowić ochronę przeciw promieniowaniem jonizującym – szpitale, zbiorniki na odpady radioaktywne itd.

Ostatnią grupą betonów ze względu na gęstość, to beton zwykły. Jego gęstość to najczęściej od 2000 do 2600 kg/m3, a używane są w strukturach zarówno betonowych, jak i żelbetonowych. Jest to też odmiana najczęściej wykorzystywana dzisiaj w budownictwie m.in. mieszkalnym.

Inne klasyfikacje betonu

Dodatkowymi klasyfikacjami betonu, są te dotyczące ich składu. Wyróżnia się zatem beton żwirowy, łukoporytowy, czy keramzytowy. Wielokrotnie można spotkać się również z terminami betonu samozagęszczalnego, samopoziomującego, ze zbrojeniem rozproszonym, wodoszczelnego, odpornego na ścieranie itd. Odpowiednie własności takim materiałom budowlanym nadają specjalne uszlachetniacze, które wykorzystuje również firma AK-BET Beton Towarowy, nie tylko gwarantująca beton szybkowiążący i elastyczny w rozprowadzaniu, ale także zapewniająca jego profesjonalny transport oraz pompowanie. Z pełną ofertą podmiotu warto zapoznać się na jego dedykowanej stronie www.

Klasy betonu

Przy zakupie betonu ważne jest również zwracanie uwagi na jego klasy, które wyrażane są literką C, oraz dwoma liczbami. Dla przykładu można wymienić jedną z najniższych klasa, którą jest C12/15 (dawniej B15) o wytrzymałości na ściskanie próbki sześciennej Wśs na poziomie 15 Mpa; klasę „średnią” – C40/50 o wytrzymałości 50 Mpa; czy też klasę najwyższą – C90/105 o wytrzymałości na poziomie aż 105 Mpa!