Roboty drogowe to szereg czynności, jakie wykonuje się z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu w celu stworzenia solidnej i bezpiecznej nawierzchni np. dla pojazdów mechanicznych. Same drogi i ich pobocza często przygotowuje się z rozmaitych kruszyw, czyli materiałów sypkich, które wymagają specjalistycznego transportu. Co jeszcze zalicza się do najczęściej realizowanych prac przy budowie dróg?

Istotny transport materiałów sypkich

Charakterystyka wybranej nawierzchni w dużej mierze zależy od stopnia jej eksploatacji oraz planowanego przeznaczenia. Nie zawsze bowiem musi to być jezdnia pokryta asfaltem – popularne wciąż są wytrzymałe drogi szutrowe, do których realizacji wykorzystuje się kruszywa. Te natomiast wymagają odpowiedniego transportu ze względu na swoje parametry, o czym należy pamiętać. Materiały sypkie przydają się także przy wspomnianych już nawierzchniach bitumicznych. Z kruszyw tworzy się bowiem np. ich pobocza, uzyskując tym samym w pełni bezpieczną i funkcjonalną drogę.

Transportem materiałów sypkich oraz szeregiem prac drogowych zajmie się firma Zibi Trans, która w tym zakresie proponuje kompleksowe usługi z użyciem ciężkiego sprzętu wysokiej klasy. Pozwala on nie tylko na transportowanie kruszyw, ale również ich wykorzystanie w celu stworzenia np. podbudowy nawierzchni drogowej. To bardzo ważny element, który pozwala uzyskać pożądaną wytrzymałość gotowej już drogi. Mechaniczne stabilizowanie kruszywa naturalnego pozwoli przygotować podbudowę doskonale sprawdzającą się właśnie przy nawierzchniach bitumicznych.

Ciężki sprzęt niezbędny przy budowie dróg

Trudno wyobrazić sobie stworzenie bezpiecznej i funkcjonalnej drogi bez użycia ciężkiego sprzętu. To m.in. koparkoładowarki, które wykorzystuje się do wykonywania wykopów. Takie budowle ziemne mogą być tworzone chociażby w celu połączenia elementów oświetlenia drogowego i doprowadzenia do nich zasilania. Przy niewielkich fragmentach drogi koparkoładowarkę można też zastosować w celu rozkładania tłucznia na wspomnianą podbudowę nawierzchni.

W przypadku wspomnianych nawierzchni bitumicznych konieczne jest również ich dokładne wyprofilowanie walcem. Zastosowanie tego typu ciężkiego sprzętu pozwala uzyskać pożądaną równość drogi, co przekłada się na komfort korzystania z niej przez użytkowników pojazdów. Przy budowie dróg najważniejsze prace to zatem niełatwe zadania, które do realizacji należy zlecić przygotowanym firmom świadczącym kompleksowe usługi w tym zakresie. Zapewni to wykonanie nawierzchni zgodnie z oczekiwaniami i założeniami projektowymi.