czas czytania: 2 min materiał partnera

Co obejmują swoim zakresem usługi sprzętem ciężkim?

wykopy

Pod hasłem „sprzęt ciężki” kryją się przede wszystkim różnego rodzaju koparki i spycharki. Znajdują one szerokie zastosowanie między innymi w robotach ziemnych oraz inwestycjach budowlanych, gdzie znacznie usprawniają ich przebieg, a wielu przypadkach umożliwiają realizację określonych zadań. Warto zatem wiedzieć, do jakich prac możemy wykorzystać sprzęt ciężki – w poniższym artykule przedstawiamy pełen zakres zastosowań.

Roboty ziemne

To w budownictwie podstawowe przeznaczenie ciężkiego sprzętu. Roboty ziemne stanowią istotny element realizacji inwestycji, niezależnie od jej charakteru – czy będzie to budowa domu jednorodzinnego, biurowca, czy też drogi.

Firma, której właścicielem jest Szymon Rybakowski, ma w swojej ofercie między innymi wykopy pod fundamenty oraz przyłącza. Do robót ziemnych zaliczyć należy ponadto meliorację i drenaż, a także kopanie rowów melioracyjnych.

Ważnym etapem przygotowania terenu pod inwestycję jest usunięcie z niego roślinności, w tym też karczowanie. Po tym konieczna jest niwelacja terenu, nazywana również jego profilowaniem, która polega na wyrównaniu terenu przed poprowadzeniem kolejnych działań. Tu również usprawni prace ciężki sprzęt.

Koparki, spycharki i inne tego rodzaju maszyny znajdują też zastosowanie w działaniach typowo budowlanych, to znaczy w wyburzeniach oraz rozbiórkach. Wykorzystywane są również często podczas budowy wałów przeciwpowodziowych.

Transport materiałów budowlanych

Do sprzętu ciężkiego zaliczamy również różnego rodzaju samochody ciężarowe, które są niezbędne podczas realizacji inwestycji budowlanej. Ich wykorzystanie znacząco zwiększa wydajność transportu i zwiększa mobilność prac, a to ma szczególne znaczenie na dużym terenie.

Szymon Rybakowski w swojej firmie zajmuje się transportem kruszyw, gruzu i innych materiałów sypkich. Do tych ostatnich zaliczymy na przykład piasek, który na budowie potrzebny jest w dużych ilościach, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie przetransportować. Skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się usługami sprzętem ciężkim wydaje się więc być rozsądnym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli jest to budowa na niewielką skalę – na przykład budowa domu. Jednak również przedsiębiorstwa zajmujące się realizacją dużych inwestycji korzystają w tym zakresie z usług zewnętrznych firm. Wykorzystanie specjalistycznych maszyn do transportu materiałów budowlanych gwarantuje nam ich bezpieczeństwo podczas przewozu oraz bezpieczeństwo wykonawców inwestycji.

Nie zawsze jednak wiemy, jakiego rodzaju sprzęt będzie nam potrzebny. Ważną częścią usług ciężkim sprzętem jest zatem doradztwo. Doświadczeni w branży specjaliści będą w stanie wskazać nam optymalne rozwiązania na podstawie naszych potrzeb i oczekiwań.