Czy opłacalne jest budowanie domu do stanu surowego?

Materiał partnera
2019-10-04

Każdy obiekt musi przejść przez półmetek swojej inwestycji, czyli przez stan surowy otwarty lub zamknięty. Niekiedy jednak na tym etapie budowa jest wstrzymywana z różnych powodów, co często jest działaniem zamierzonym, już w trakcie projektowania np. domu jednorodzinnego. Dowiedz się, kiedy taka opcja jest wykorzystywana, i dlaczego?

Dlaczego coraz częściej domy budowany są do stanu surowego?

Budowa domu tylko do stanu surowego, wraz ze wstrzymaną inwestycją to opcja, którą wykorzystują często osoby, które realizują całe przedsięwzięcie z własnych środków. To wtedy postanawiają one wcześniej zbudować wszystkie podstawy obiektu, a prace wykończeniowe i instalatorskie, przełożyć na następny sezon, czy nawet lata. Warto przy tym wiedzieć, że wcale nie wiąże się to z niszczeniem murów, czy fundamentów. Istotne jest jednak, po pierwsze zabezpieczyć teren – ogrodzić go siatką – a także zabezpieczyć sam budynek. W opisywanym rozwiązaniu, najlepiej zatem stawiać na stan surowy zamknięty, czyli ten z wykonaną więźbą dachową oraz pokryciem. Otwory wejściowe, czy też okienne, zabijane są szczelnie deskami, dzięki czemu obiekt jest w 100% chroniony przez starzeniem się i uszkodzeniami na skutek warunków pogodowych tak, jak przy domach już użytkowanych.

Kolejnym częstym powodem budowy domu tylko do stanu surowego, jest nie „problem” finansowy, czy brak pośpiechu w realizacji inwestycji, ale chęć dużego zarobku. Coraz większa liczba firm nieruchomościowych w Polsce staje się inwestorami budowlanymi, zlecając wykonanie domów w stanie surowym, które również w takiej wersji będą sprzedawane. Jaki jest w tym sens? Przede wszystkim taki, że najbardziej uciążliwe procesy budowlane będzie miał kupujący już za sobą. Wszystkie instalacje, a nawet rozkład ścian działowych i wygląd elewacji, zaprojektuje on zaś wedle własnego uznania. Kupno domu w stanie surowym, to zatem nowy model zarobkowy na rynku nieruchomościowym, a także wzorem państw Europy Zachodniej, sposób na uzyskanie pięknego domu, przy braku dużego zaangażowania własnych sił.

Opcja dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową

Stan surowy domów jednorodzinnych, często wykonanych w nowoczesnej technologii prefabrykacyjnej, jest również szansą na spełnianie marzeń o swoim domu wśród osób, które mają ograniczoną zdolność kredytową. Pożyczka na wiele lat przy stanie deweloperskim, czy też pod klucz, wielokrotnie jest nawet o połowę wyższa! To właśnie przez to wiele osób musi porzucić swój plan…. Wybierając opcję domu do stanu surowego, można jednak uzyskać kredyt na tę realizację, a w późniejszym czasie, mały krokami wykańczać wnętrza.

Jeśli jesteś zatem zainteresowany inwestycją budowy domu jednorodzinnego do stanu surowego, koniecznie skorzystaj z Usług Budowlanych Krzysztofa Podrazy, który stawia przede wszystkim na nowoczesne rozwiązania oraz optymalizowanie kosztów całej inwestycji. Nic dziwnego, że z oferty tejże firmy korzystają dzisiaj klienci indywidualni oraz biznesowi.

Opracowanie artykułu: