Czy warto ocieplić dom pianką poliuretanową?

Materiał partnera
2019-10-06
pianka PUR

Ocieplanie pianką poliuretanową jest innowacyjną metodą, która skutecznie konkuruje z klasycznymi materiałami termoizolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna oraz styropian. Ze względu na dobre właściwości izolacyjne i szybką pracę jest coraz częściej stosowana w domach jednorodzinnych. Jakie właściwości ma pianka PUR i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Rodzaje pianki PUR

Pianka poliuretanowa do ocieplania budynków występuje w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest piana zamkniętokomórkowa, która jest zbudowana z mikroskopijnych, zamkniętych pęcherzyków. Jest lekka i ma odporność na wodę, jednak nie wykazuje właściwości paroprzepuszczalnych. Po wyschnięciu jest bardzo sztywna i twarda, dlatego może być narażona uszkodzenia spowodowane naprężeniem.  Najlepiej sprawdza się w przypadku ocieplania płaskich dachów, podłóg na gruncie oraz stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami. Piana otwartokomórkowa swoją budową przypomina nieco gąbkę. Jest niezwykle lekka i paroprzepuszczalna, dlatego doskonale sprawdzi się do ocieplania lekkich konstrukcji, skośnych dachów, stropów belkowych, a także ścian szkieletowych i zewnętrznych. Ocieplanie budynków z wykorzystaniem pianki poliuretanowej oferuje między innymi ogólnobudowlana firma Pur-Bud, której siedziba znajduje się w Bolszewie na terenie województwa pomorskiego.

Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Pianka PUR ma wiele zalet, jednak do najważniejszych zalicza się przede wszystkim takie cechy jak:

  •     Doskonałe właściwości termoizolacyjne – izolacyjność termiczna w porównaniu z innymi materiałami jest na naprawdę wysokim poziomie.
  •     Tańsze ogrzewanie i klimatyzacja – wynika z właściwości izolacyjnych. Domy, które szczelnie ociepla się pianką poliuretanową, nie są narażone na duże straty ciepła w zimne dni oraz nie nagrzewają się od intensywnego słońca.
  •     Lekkość – pianka (szczególnie otwartokomórkowa) jest o wiele lżejsza od wełny mineralnej i nie obciąża nawet delikatnych i słabych konstrukcji.
  •     Szybkość pracy – jej nakładanie jest szybkie, jeśli wykonuje je profesjonalny przedstawiciel firmy budowlanej.
  •     Wypełnianie niewielkich przestrzeni – pianka po wtłoczeniu w szczeliny zaczyna pęcznieć i dokładnie je wypełnia. Dzięki temu skutecznie izoluje nawet najbardziej skomplikowane i trudne w ociepleniu przestrzenie.

Właściwości te sprawiają, że ocieplanie domów przy pomocy pianki poliuretanowej staje się coraz popularniejsze i jest wybierane zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków przemysłowych, czy też gospodarczych.

Opracowanie artykułu: