W dzisiejszym świecie coraz częściej mówi się o zielonej energii, własnych źródłach energii, energii alternatywnej. Coraz więcej osób decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Czy warto zakładać panele fotowoltaiczne i korzystać z energii Słońca? Krąży wokół tego tematu wiele mitów, a którymi warto się rozprawić raz na zawsze. Zapraszam do lektury.

Czy założenia instalacji fotowoltaicznej jest drogie?

W ostatnich kilku latach ceny paneli spadły niemalże o połowę. To oznacza, że wiele źródeł, dotyczących kosztów wiążących się z założeniem własnych instalacji pozwalających na cieszenie się darmową energią prosto ze Słońca jest po prostu nieaktualnych. Warto na bieżąco sprawdzać ceny. Nie jest to w tym momencie tak kosztowne, jak jeszcze kilka lat temu, kiedy własne panele słoneczne kojarzyły się z niedostępnym luksusem. Pamiętaj, że wciąż mamy dostęp do licznych dotacji, a także ulg dodatkowych dla osób korzystających z zielonej energii. Warto być ekologicznym, o czym świadczy fakt, że w przeciągu 4-6 lat inwestycja całkowicie się zwraca- oczywiście w zależności od mocy urządzeń, kwoty uzyskanych refundacji i jakości wybranych rozwiązań.

Czy panele słoneczne są awaryjne?

Wszystko zależy od tego, jaką jakość produktów zdecydujesz się zakupić. Jak każdy elektroniczny sprzęt- im droższy tym najczęściej lepszej jakości. Jeśli więc decydujemy się na najtańszych producentów, możemy liczyć na więcej różnych usterek niż w przypadku droższych rozwiązań. Najczęściej jednak nie musimy się decydować na najdroższe produkty. Większość inwerterów i paneli ze średniej półki jest naprawdę dobrej jakości i w zupełności zabezpiecza potrzeby przeciętnego Kowalskiego. Warto poradzić się w tym zakresie fachowców, którzy najlepiej znają się na konkretnym sprzęcie. Przedsiębiorstwem, które oferuje usługi wykonywania instalacji fotowoltaicznych pod klucz, jest firma Usługi Instalacje Elektryczne Marcin Melerski.

Czy zestawy fotowoltaiczne działają w brzydką pogodę?

Tak, oczywiście, że działają. Mimo że nie pada na nie bezpośrednio promień Słońca, światło cały czas dociera do paneli. Zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne zbierają energię także ze światła rozproszonego. Oczywiście- im większe natężenie światła, tym więcej energii uzyskamy, jednak panele działają efektywnie także w pochmurne i brzydkie dni. Co więcej, w Polsce jest wystarczająco duże nasłonecznienie, mamy średnio 1050 godzin Słońca w naszym kraju.

Co zyskujesz, decydując się na montaż paneli?

Masz ogrom korzyści. Przede wszystkim zyskujesz niezależność od dostaw prądu od firm energetycznych. W niektórych dużych miastach są godziny, w których są ograniczone dostawy prądu. Własna zielona energia nie tylko jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o podejście proekologiczne, ale też pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Możesz na przykład podgrzać wodę użytkową dla wszystkich użytkowników w domu. Możesz także wymieniać się bilansem energetycznym z firmami dostarczającymi energię- wtedy nie musisz stosować akumulatorów i magazynować energii na własną rękę, robi to za Ciebie firma. Co więcej, dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna nie wymaga częstych serwisów i konserwacji.