Pokrycie dachowe jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Niektórzy decydują się na blachodachówki, a inni cenią sobie dachówki ceramiczne czy betonowe. Wśród dachówek ceramicznych wyróżnia się wiele ich rodzajów. Do najpopularniejszych należą karpiówki, mnich-mniszki, a także dachówki zakładkowe. Zobacz, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje dachówek.

Dachówka karpiówka i mnich-mniszka – czym się charakteryzują?

Jednymi z najstarszych rodzajów dachówek są karpiówki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są wąskie i płaskie, a dolna część, czyli tzw. nosek, posiada proste, ostre lub owalne zakończenie. Lico takiej dachówki może być żłobkowane lub gładkie, a wybór zależy tylko od upodobań inwestora. Dzięki swoim rozmiarom i kształtom karpiówki zaliczane są do typów dachówek, które łatwo układać i można je stosować w wielu sytuacjach. Bez trudu można je wykorzystać do pokrycia tzw. wolich okien oraz koszów. Zadania te nie wymagają obróbek blacharskich. Dachówka karpiówka, którą znajdziemy w asortymencie oferowanym przed firmę Dekarstal z Bełku w województwie śląskim, bardzo dobrze nadaje się do dachów stożkowych. Istnieją dwie metody układania tej dachówki, a mianowicie w łuskę i w koronkę. Krycie w koronkę polega na tym, że na wszystkich układa się dwa rzędy dachówek, gdzie pierwszy rząd jest zaczepiony o łatę, a drugi o krawędź pierwszego rzędu dachówek. W poszczególnych rzędach dachówki układa się z mijaniem styków.

Innym znanym od dawna rodzajem są dachówki mnich-mniszki. To jedyne dachówki, które układa się z dwóch różnych typów materiałów. Pojedyncze elementy pokrycia są długie i charakteryzują się korytkowym kształtem, który się zwęża. Mniszki układane są na łatach tak, by krawędzie boczne były zwrócone ku górze. Z kolei mnichy układa się na nich, czym zakrywa się linię styku sąsiadujących mniszek. Kolejne dachówki układa się z zakładem 5 – 8 cm. Obecnie mnich-mniszki można mocować do łat z wykorzystaniem klamer lub drutu, a prace montażowe ułatwiają odpowiednio wyprofilowane zakładki, które znajdują się na krawędziach. Ten typ pokrycia dachowego jest samo wentylujący, co oznacza, że nie ma potrzeby pozostawiania pod nim warstwy wentylacyjnej.

Czym wyróżnia się dachówka zakładkowa?

Obecnie obok karpiówek największą popularnością cieszą się dachówki zakładkowe. Ich cechą charakterystyczną są duże rozmiary, a także zakładki na bocznych i górnych krawędziach, które są właściwie wyprofilowane. Profil mają również ich spody. Wszystkie te wyprofilowania tworzą zamki, dzięki czemu dachówki jest łatwiej dopasować w trakcie montażu, a do tego stanowią one uszczelnienie połączeń dachówek. Jednym z typów tej dachówki jest marsylka, czyli dachówka posiadająca dwa wyżłobienia. Ponadto spotyka się dachówki z inną formą licową, a jako przykład można wykorzystać falę. Niektóre produkty wyglądem mogą przypominać esówki, a niekiedy mnich-mniszki.