Ułożenie kostki brukowej w najbliższym otoczeniu domu to najlepszy sposób na to, aby jednocześnie zadbać zarówno o estetykę, jak i funkcjonalność dostępnej przestrzeni. Choć współcześnie kostka wykonywana jest z różnych materiałów oraz przybiera coraz ciekawsze kształty, to wciąż o jakości wykonania prac, decyduje rzetelność montażu. Bardzo ważną funkcję pełni tutaj przede wszystkim odpowiednio dobrana podsypka. Co warto wiedzieć na ten temat?

Za co odpowiada podsypka?


Po ułożeniu wszystkich instalacji oraz wykonaniu prac ziemnych polegających m.in. na niwelacji i wyrównywaniu terenu, przynajmniej w teorii, można by przejść do montażu kostki. Czy na pewno? Okazuje się, że rozwiązanie takie, choć oczywiście możliwe do wykonania, będzie niosło ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Umieszczenie kostki bezpośrednio na gruncie spowoduje, że z czasem zacznie się ona zapadać pod własnym ciężarem.

Powstają wtedy bardzo nieestetyczne szczeliny, które dodatkowo stwarzają ryzyko potknięcia i upadku. Proces ten może postępować z różną szybkością i w głównej mierze uzależniony jest od rodzaju gruntu, czyli od jego gęstości oraz twardości. Rozwiązaniem problemu staje się stworzenie warstwy nośnej, która odseparuje kostkę brukową od kontaktu z naturalnym podłożem. Do tego właśnie służy podsypka, pełniąca funkcję stabilizującą. Wykorzystanie wysokiej jakości kruszywa zabezpiecza także kostkę przed działaniem wody deszczowej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaką podsypkę wybrać?


Cechą, która bezpośrednio decyduje o wykorzystaniu konkretnego kruszywa, jest tzw. uziarnienie, czyli prościej rzecz ujmując, wielkość ziarna. Oczywiście parametr ten wiąże się z przewidywanym maksymalnym obciążeniem. Dlatego właśnie w przypadku montażu kostki brukowej na ścieżkach i w innych miejscach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu pieszego, idealnie sprawdzą się kruszywa drobne takie jak piasek w wersji standardowej lub płukanej, a także drobnoziarnisty żwir. Jeżeli jednak chodzi o przydomowe podjazdy czy drogi dojazdowe, biorąc pod uwagę masę poruszających się po nich pojazdów, najlepiej zdecydować się na zakup grubego żwiru, pospółki lub nawet materiału kamiennego.

W tym miejscu trzeba też zaznaczyć, iż nie do końca trafionym pomysłem jest wykorzystywanie na podsypkę gruzu, który pozostał po zakończonych robotach budowlanych. Różnorodność strukturalna sprawia, iż rozwiązanie takie nie gwarantuje wymaganej stabilności. Dlatego właśnie klienci, którym zależy na tym, aby zakupione kruszywa charakteryzowały się jak najwyższą jakością, powinni uważnie przyjrzeć się ofercie przygotowanej przez firmę Żwir-Kop. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na dobre ceny i obsługę kompleksową, w której znajduje się m.in. precyzyjna wycena oraz transport towaru prosto na plac budowy.