Wartość grzewcza, jaką posiada drewno kominkowe, zależy od drzewa, z którego pochodzi. Podstawą jest wybór surowca z rodzaju liściastych, ale tu poszczególne odmiany też różnią się między sobą. Unika się miękkich np. lipy, a najlepsze właściwości mają gatunki twarde, które palą się długo i mają wysoką kaloryczność. Przekłada się to na wygodę, bo nie trzeba dzięki temu składować dużych ilości opału.

Wydajne ciepło z kominka

Wybór drewna do kominka powinien opierać się na wartości opałowej oraz dla niektórych na aromacie, jaki wydziela się podczas spalania. Pomimo tego, że drewno iglaste szybko się zapala, nie jest polecane do tego celu ze względu na dużą ilość żywicy, która zaczyna strzelać pod wpływem ognia. Problemem jest też sadza, która przy okazji powstaje i osadza się na ścianach oraz w przewodzie kominowym. Świetnie nadaje się natomiast jako drewno rozpałkowe, dlatego do jego produkcji wykorzystuje się np. sosnę. Wydajne drewno kominkowe jest produkowane z drzew liściastych. Pali się równomiernie i nie dymi zanadto. Ilość drewna, jaką należy szacować na sezon grzewczy to 5-15m3. Wpływ na to zużycie mają zarówno wielkość pomieszczeń, częstotliwość spalania, wybór gatunku drewna, jak i sama aura. Surowa zima zmusi nas do zwiększenia częstotliwości palenia, a łagodna pozwala oszczędzić surowiec.

Jaki gatunek drewna wybrać do kominka?

Im twardsze drewno, tym lepsze jego właściwości grzewcze. Wśród gatunków szczególnie cennych pod względem kaloryczności jest dąb i buk, możliwe do zakupu w firmie Koksownik. Dzięki swym właściwościom rzadziej zachodzi potrzeba dokładania do ognia, co oznacza mniejszą ilość opału koniecznego na cały sezon oraz nie potrzeba tyle miejsca do jego składowania. Innym chętnie wykorzystywanym drewnem do kominka jest brzoza, o ładnym, równym płomieniu i małej zawartości substancji smolistych. Jej wartość opałowa jest średnia w stosunku do dębu czy buku. Najbardziej stabilne ceny ma opał z akacji i jest chętnie wykorzystywany do palenia w kominku przez cały sezon grzewczy.