Nie ulega żadnej wątpliwości, że więźba dachowa jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu jednorodzinnego. Więźba to nic innego, jak system połączonych ze sobą za pomocą specjalistycznych łączników ciesielskich elementów drewnianych, które odpowiedzialne są z wytrzymanie obciążenia ciężaru pokrycia dachowego. Jakie są główne elementy więźby i czym musi charakteryzować się drewno konstrukcyjne?

Elementy więźby dachowej

Najważniejszymi elementami więźby dachowej są krokwie, rozmieszczone co około 80 cm na połaci dachowej. Krokiew przystosowana pod pokrycia ciężkie najczęściej spotykana jest w wymiarze 8x18 cm. Co kryje się pod pojęciem pokryć ciężkich? Mowa tu przede wszystkim o dachówkach ceramicznych oraz betonowych. Krokiew zawsze docinana jest na konkretny wymiar, który określa rzut projektowy. Warto zadbać o to, aby wszystkie elementy więźby wydłużone były o tzw. naddatek ciesielski, wynoszący około 30 cm. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów związanych z nieprecyzyjnym zdjęciem wymiarów z projektu. Więźba dachowa to również murłaty, kleszcze oraz miecze. Nie można również nie wspomnieć o słupach, które często widoczne są nawet z wnętrza poszczególnych pomieszczeń.

Jeśli chodzi o dachy, do trzeba zaznaczyć również bardzo istotną rolę, jaką odgrywają łaty oraz kontrłaty, czyli drewniane listwy, z których zostanie ułożony stelaż pod pokrycie zasadnicze. Szukając oferty na drewno konstrukcyjne, warto w tej kwestii zaufać najlepszym dostawcom, do których zdecydowanie zalicza się Lignum. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu tartak wyrobił sobie opinie jednego z najlepszych i najrzetelniejszych w regionie. Co jeszcze warto wiedzieć o drewnie na dach?

Drewno na dach – czym musi się charakteryzować?

Więźba dachowa powinna być przede wszystkim zaimpregnowana. Zasadniczo można wyróżnić dwie metody impregnacji drewna. Mowa tu o impregnacji zanurzeniowej i uważanej za lepszą, impregnacji ciśnieniowej. Proces ten ma za zadanie ochronę drewna przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych w tym głównie wilgoci, która z czasem mogłaby spowodować degradację całej struktury. Drewno na więźbę dachową musi być tez odpowiednio sezonowane i charakteryzować się właściwym współczynnikiem wilgotności.

Jeżeli zbyt wilgotne drewno zacznie wysychać dopiero po położeniu, ze względu na naprężenia może dojść do wielu pęknięć, a co za tym idzie, do osłabienia całej konstrukcji. Dla zwolenników najwyższej jakości istnieje możliwość zamówienia drewna suszonego, czterostronnie struganego, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, iż koszt jednego kubika może być nawet 3 razy droższy od standardowej więźby.