Etapy prac dotyczących budowy domu

Materiał partnera
2020-01-22

W obecnych czasach rynek budowlany przesycony jest deweloperskimi ofertami sprzedażowymi różnych typów domów, których cena czasem może nas powalić na kolana. W sytuacji, w której chcielibyśmy posiadać własny dom, lepszym i niewątpliwie tańszym rozwiązaniem jest jego budowa od podstaw. Rozwijając nieco ten temat, sprawdzimy, na jakie etapy dzieli się budowa domu.

Stan surowy otwarty

Jest to pierwszy i zarazem można powiedzieć, że najważniejszy etap dotyczący stabilności całej konstrukcji. Pierwszą rzeczą, jaką w tym zakresie musimy zrobić, jest oczywiście przeprowadzenie pomiarów oraz robót ziemnych niezbędnych do wylania fundamentów i ułożenia zbrojeń. Postawienie ścian, wykucie otworów okiennych i drzwiowych, a także budowa więźby dachowej również należy do tego etap,u jednak nie montuje się tutaj okien, drzwi oraz pokrycia dachowego.

Stan surowy zamknięty

Następnym etapem budowy domu w kolejności jest doprowadzenie obiektu do stanu zamkniętego, czyli zakryciu wszystkich otworów przeznaczonych na stolarkę okienną, drzwi zewnętrzne oraz ułożenie termoizolacji i pokrycia na dachu. Oczywiście, jeżeli chodzi o pokrycie dachowe to może być ono dowolne (z dostępnych na rynku materiałów). Kiedy ukończymy już budowę domu w stanie surowym zamkniętym, umożliwi nam to staranie się o odbiór budowlany obiektu.

Stan deweloperski

Jest to etap, który w głównej mierze dotyczy wnętrza domu, ponieważ aby doprowadzić go do stanu deweloperskiego, powinniśmy zająć się między innymi budową czy też wylewaniem posadzek, ścianek działowych (niezależnie czy z cegieł, płyt gipsowo-kartonowych lub innych materiałów). Obiekt w stanie deweloperskim musi również posiadać w pełni sprawną i ukończoną instalację sanitarną (elektryczną, gazową, wodno-kanalizacyjną i grzewczą) jak również i całkowite ocieplenie i ewentualne zewnętrzne malowanie.

Dom pod klucz

Końcowy etap budowy domu określany jest mianem "pod klucz" z tego względu, że jest on już gotowy do zamieszkania. Przejście obiektu ze stanu deweloperskiego właśnie tutaj obejmuje prace związane z wykańczaniem wnętrz poprzez ich wymalowanie, montaż urządzeń sanitarnych i elektrycznych, ułożenie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych oraz innych niezbędnych nam elementów. Wysokiej jakości usługi związane z budową domów od podstaw aż do finalnego etapu warto zlecić profesjonalistom z firmy FHU Budomex, którzy posiadają nie tylko przydatną do szybkiego wykonania prac wiedzę i doświadczenie z zakresu usług budowlanych, ale i niezbędny sprzęt budowlany.

Opracowanie artykułu:

Fhu Budomex Janusz Pawłowski

38-303 Dominikowice 162 małopolskie
e-mail
www
telefon