Liczba wykorzystywanych w gospodarstwach domowych urządzeń stale rośnie. Z tego właśnie powodu zadbanie o wystarczającą liczbę gniazd elektrycznych jest niezwykle istotne. Mowa tutaj zarówno o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, jak i z komfortem korzystania z dostępnej przestrzeni użytkowej. Ile powinno ich być? Niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Sprawdź zatem, co na ten temat podpowiadają elektrycy z firmy El-Kar!

Ile gniazdek elektrycznych do pomieszczeń dziennych?

Sprawdzona zasada mówi o tym, że w pomieszczeniach dziennych na każde 5m2 powierzchni powinno przypadać jedno podwójne gniazdo elektryczne. Takie podejście do sprawy pozwala wyeliminować ewentualne problemy związane np. z koniecznością stosowania przedłużaczy. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziecięcym oraz w salonie. Jeśli jednak chodzi o ostatnie z wymienionych pomieszczeń, to warto pamiętać o jednym wyjątku, a mianowicie o kąciku RTV.

Jak słusznie podkreślają specjaliści z firmy El-Kar, aby bezpiecznie podłączyć do sieci telewizor, kino domowe czy konsolę do gier, należy zadbać o około 6-8 dodatkowych gniazd. Dzięki temu można uniknąć powstawania zwarć elektrycznych. Co natomiast z przedpokojem? Tutaj powinno się znaleźć minimum jedno gniazdo w miejscu umożliwiającym podłączenie odkurzacza w taki sposób, aby wąż ssący objął swoim zasięgiem jak największy obszar.

Ile gniazd elektrycznych w łazience i kuchni?

W każdej kuchni ma się do czynienia z urządzeniami podłączonymi na stałe do sieci elektrycznej oraz z tymi, których używa się raczej okazjonalnie. Aby przygotowywanie posiłków przebiegało sprawnie, trzeba zadbać o to, żeby w pomieszczeniu tym znalazło się przynajmniej pięć gniazd ze stykiem ochronnym, w tym jedno umożliwiające pobór prądu do 16 A. Jeżeli natomiast chodzi o łazienkę, to tutaj zdecydowanie najczęściej można spotkać się z wykorzystaniem 3 lub 4 gniazd, z których do jednego stale podłączona jest pralka. Reszta służy zazwyczaj do ładowania szczoteczek lub podłączenia suszarki do włosów. Jak zatem wyraźnie widać na przedstawionych przykładach zaprojektowanie instalacji elektrycznej, która będzie zarówno bezpieczna, jak i wydajna wcale nie należy do zadań łatwych.

Dlatego też w kwestii tej zdecydowanie warto zaufać najlepszym specjalistom. Gdzie szukać dobrych ofert? Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się propozycja przygotowana przez elektryków z firmy El-Kar, którzy dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz umiejętności indywidualnego podejścia do każdego zlecenia od lat zapewniają swoim klientom najwyższy standard obsługi. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na atrakcyjne ceny oraz sprawną realizację powierzonych prac.