Jak przebiega proces produkcji betonu?

Materiał partnera
2020-01-10

Produkcja betonu nie należy do najprostszych. Wymaga nie tylko połączenia odpowiednich surowców, ale również doświadczenia, a także znajomości technologii w wytwórniach domu towarowego. Na jakość kruszywa do betonu wpływa wiele czynników, takich jak sposób dozowania czy odpowiednie proporcje. Dowiedz się, jak przebiega proces produkcji betonu towarowego.

Co zawierają kruszywa do mieszanek bitumicznych?

Beton zwykły to materiał budowlany, którego podstawowym składnikiem jest kruszywo, piasek, cement, woda, domieszki chemiczne, a także inne dodatki. Materiały tego rodzaju dostaje się w zakładzie eksploatacji kruszyw. Woda to podstawowy składnik, który zapewnia odpowiednią hydratację cementu. Do produkcji mieszanki betonowej na spoiwie używa się wody czystej pochodzącej głównie z sieci wodociągowej. Pracownicy wytwórni betonu i bloczków fundamentowych Pol-Krusz podkreślają, że to właśnie kruszywo decyduje o cechach takich jak trwałość, estetyka, a także właściwości mechaniczne. 

Proces produkcji masy betonowej

Niezależnie od rodzaju betonu, jaki potrzebujemy, jego produkcja wygląda podobnie. Różni się jedynie dodawaniem rodzaju i ilości kruszcu. Wykonanie masy betonowej odbywa się w betoniarni. Zaczyna się od pobrania kruszywa, a kończy, kiedy uzyskuje się właściwy efekt, czyli mieszankę zgodną ze wstępnymi założeniami. Do produkcji bloczków betonowych również wykorzystuje się maszynę, której zadaniem jest dozowanie i mieszanie w odpowiednich proporcjach składników tak, aby uzyskać masę o wymaganej jakości. 

Rodzaj betonu

Sam proces produkcji betonu należy do raczej skomplikowanych. W zależności od zastosowania tworzy się różne rodzaje betonu

  • beton specjalny i beton specjalistyczny wykorzystywany jest do konstrukcji, które cechują się szczególną wytrzymałością i dopasowaniem do warunków otoczenia;
  • do szlifowania nawierzchni świetnie sprawdza się również beton nawierzchniowy;
  • beton mostowy wykorzystuje się do budowy mostów i przejść. Cechuje się świetną wytrzymałością;
  • beton konstrukcyjny stosuje się do tworzenia skomplikowanych konstrukcji i zestawień;
  • beton niekonstrukcyjny i beton posadzkowy wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia podłóg;
  • beton podkładkowy niejednokrotnie służy za podkładkę do różnorodnych konstrukcji i podparć.

Do produkcji betonu pompowanego wykorzystuje się specjalną technikę pompowania materiału. Szlichty cementowe to specjalna technika polegająca na wylaniu betonu i ułożeniu go w taki sposób, aby jego warstwa była cienka i równa.

Opracowanie artykułu:

"Pol-Krusz" Firma Handlowo-Usługowa Zbigniew Wojno

ul. Przemysłowa 9, 18-210 Szepietowo podlaskie
e-mail
www