Jak przygotować mieszkanie do malowania?

Materiał partnera
2019-12-19

Drobne remonty mieszkania to rutyna każdego człowieka, szczególnie rodzin z małymi dziećmi lub właścicieli czworonogów. Zdecydowanie najczęściej konieczne jest malowanie ścian w celu ukrycia zabrudzeń, a także wyrównania i odświeżenia koloru. W jaki sposób przygotować mieszkanie do malowania ścian i czy warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy budowlanej?

O czym trzeba pamiętać?

Najważniejsze w przygotowaniu mieszkania do malowania jest odpowiednie zabezpieczenie wszystkich powierzchni i sprzętów. Jeśli nie ma możliwości przeniesienia wszystkich mebli i urządzeń do innego pomieszczenia, najlepiej ustawić je na środku pokoju i przykryć folią malarską. Dzięki temu nie będą narażone na zachlapanie farbą i jednocześnie będzie swobodny dostęp do wszystkich ścian oraz całego sufitu. Ważne jest, żeby pamiętać nie tylko o przykryciu mebli i podłogi, ale również zabezpieczeniu krawędzi przy pomocy taśmy malarskiej – okolicy drzwi, okien, parapetów itp. taśmę malarską należy podkleić również pod sufitem, aby stworzyć estetyczne i równe wykończenie.

Samodzielnie czy z ekipą?

Zdecydowanie największą zaletą profesjonalnej ekipy remontowej jest doświadczenie. Pracownicy doskonale wiedzą nie tylko, jak estetycznie pomalować ściany, ale też potrafią odpowiednio zabezpieczyć wszystkie sprzęty i powierzchnie, aby nie uległy zabrudzeniu. Co więcej, firma budowlana może wykonać bardziej zaawansowane dekoracje – na przykład kafelkowanie, tapetowanie, czy też zastosowanie tynków strukturalnych. Dzięki temu można stworzyć unikatowy wystrój wnętrza, który będzie idealnie dostosowany do preferencji właściciela mieszkania. Jedną z polecanych firm budowlanych na terenie województwa wielkopolskiego jest Karmarbud, której siedziba znajduje się w miejscowości Jaracz. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi budowlane – od zaawansowanych prac instalacyjnych aż po malowanie i układanie paneli.

Jak często malować?

Malowanie ścian powinno się odbywać tak często, jak jest to konieczne. Nie tylko w każdym mieszkaniu, ale również pomieszczeniu, brudzą się one w różnym tempie. Najbardziej narażone na zabrudzenia są przedpokoje oraz kuchnie, gdzie może dochodzić do zachlapania ścian. Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt (zwłaszcza psów, które wyprowadza się na spacery bez względu na warunki pogodowe), zwykle malują wnętrza częściej – niekiedy nawet co roku. Optymalne dla zachowania czystości i estetyki jest odmalowanie ścian mniej więcej co 2-4 lata. Ściany można malować zawsze na ten sam kolor, ale też warto eksperymentować, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę świeżości.

Opracowanie artykułu: